Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hadžić navštívil matku a odletěl do Haagu

Svět

  10:33aktualizováno  12:32
BĚLEHRAD - Zadržený někdejší vůdce chorvatských Srbů Goran Hadžić dostal povolení navštívit svou vážně nemocnou matku žijící v Novém Sadu. Poté ho eskortovali na letiště a teď už je na cestě do Haagu.

Goran Hadžič před cestou na letiště foto: Reuters

V Haagu bude předán Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY).

Ještě před odjezdem měl Hadžić ve věznici několik návštěv. Znovu k němu zašla jeho sestra, pak se sešel se svou bývalou milenkou, s níž má nemanželskou dceru. Žena při odchodu z věznice médiím řekla, že Hadžiče do dneška sedm let neviděla. Zadrženého dnes časně ráno navštívili také advokáti.

Syn Gorana Hadžiče s matkou (vpravo) a tetou

S manželkou Živkou a synem se Hadžić viděl už ve čtvrtek. Setkání se všemi blízkými, s nimiž se setkat chtěl, mu justice umožnila jako určitou benevolenci za to, že se rozhodl nevyužívat všech "brzdících" právních prostředků a podepsal souhlas s převozem k ICTY.

ČTĚTE TAKÉ:

Předák bosenských Srbů Ratko Mladić, zadržený v květnu, podal proti rozhodnutí srbského soudu předat ho do Haagu odvolání a jeho odlet se tak asi o tři dny zdržel. Přesto směl ještě navštívit hrob své dcery Any, která spáchala sebevraždu po zveřejnění podrobných zpráv o masakrech, jimž otec velel.

Hadžić, který je poslední z mezinárodně hledaných osob podezřelých ze zločinů spáchaných v 90. letech během válečných konfliktů provázejících rozpad někdejší jugoslávské federace, byl zadržen ve středu v pohoří Fruška Gora u Nového Sadu v severním Srbsku. Tento bývalý předák chorvatských Srbů je v Haagu obžalován ze zločinů proti lidskosti kvůli vyhánění Chorvatů a dalších nesrbských obyvatel z takzvané Republiky srbská Krajina (RSK).

Autor:

Vyzkoušely jsme mořský kolagen: Dokáže collalloc to, co slibuje?
Vyzkoušely jsme mořský kolagen: Dokáže collalloc to, co slibuje?

Mořský kolagen se stal jedním z nejzajímavějších trendů dnešní doby. Kolagenové produkty slibují posílení pleti, kvalitní vlasy, pevnější nehty a...