Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Haiti: Obětí mohou být statisíce, přilétá první pomoc

Svět

  23:41aktualizováno  13. ledna 22:15
MIAMI - Možná až statisíce obětí si vyžádalo zemětřesení, které v úterý zasáhlo Haiti. Nejhůře postiženo je jeho hlavní město Port-au-Prince. Mnoho lidí je pohřešováno, desetitisíce obyvatel se ocitly bez střechy nad hlavou. Žádné konkrétní údaje o počtu obětí zatím nejsou. Světové i humanitární organizace včetně českých i jednotlivé země už připravují pomoc postiženým. České ministerstvo zahraničí uvedlo, že nemá zprávy o tom, že by zemětřesení postihlo nějaké Čechy.

Zemětřesení na Haiti foto: Reuters

Americké televizní stanici CNN řekl haitský premiér Jean-Max Bellerive, že zemětřesení si mohlo vyžádat až sto tisíc lidských životů. Uvedl, že pro přesnější odhad nemá prozatím dostatek informací. Bellerive prohlásil, že zemětřesení tak či onak postihlo na tři miliony haitských obyvatel.

Přestože přesnější údaje ještě ani zdaleka nejsou k dispozici, záchranáři citovaní americkou televizní stanicí CNN prohlašují, že s ohledem na sílu zemětřesení a zaostalost postižené oblasti je tak vysoká čísla nepřekvapují. 

Haitský prezident v prvním rozhovoru po katastrofě:

Ta katastrofa je nepředstavitelná. Zničen je parlament, finační úřad, zničeny byly školy i nemocnice. Ve všech těch budovách byla spousta lidí. Překračujeme mrtvoly. Obávám se, že mrtvých budou tisíce.

Na místě začaly působit první zahraniční lékařské týmy. Organizace Lékaři bez hranic měla v Port-au-Prince několik zdravotnických zařízení, ale všechna zemětřesení zničilo. Zdravotníci pracují v provizorních stanech - nejčastěji ošetřují zlomeniny, zranění hlavy a těžké popáleniny způsobené explozí plynových zásobníků rozdrcených troskami domů.

V plném provozu je už letiště v Port-au-Prince, byť s jednou přistávací dráhou nemá dostatečnou kapacitu. Silnice spojující letiště s metropolí je navíc zatím neprůjezdná. Záchranáři se proto snaží otevřít alternativní, pozemní dopravní spojení přes Dominikánskou republiku. 

Koordinovanou záchrannou akci zahájily již také Spojené státy. Mluvčí Pentagonu informoval novináře, již dnes otevřeli Američané s využitím letounů C-130 letecký most na Haiti s první neodkladnou pomocí; americký průzkumný letoun P3 provádí letecké pozorování postižené oblasti.

Předsunutý záchranný tým americké Agentury pro mezinárodní rozvoj (USAID) měl podle agentury AP dorazit na Haiti kolem 19:30 SEČ z kostarického San José, o dvě hodiny později má na místo zemětřesení přiletět tým záchranářů a zdravotníků z Washingtonu.

Pomoci Haiti můžete i vy:

ADRA připravuje vyslání humanitární pomoci, na kterou můžete přispět zasláním finančních prostředkůna účet č. 4028 4028/0300, variabilní symbol 391, nebo zasláním dárcovské sms v ceně 30Kč ve formě DMS ADRA na číslo 87777.

ČLOVĚK V TÍSNI
Přispívat lze přímo na konto sbírky SOS Haiti 4095 4095/0300 nebo prostřednictvím dárcovské SMS ve formě DMS SOSHAITI na číslo 87777.

Arcidiecézní charita Olomouc, která na Haiti již několik let řídí humanitární projekty, přijímá příspěvky na konto
35-1868350237/0100, variabilní symbol 99999. Dárcovská SMS pro charitu má tvar DMS HAITI, číslo 87777.

Francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner dnes večer oznámil, že jeho země vysílá na místo katastrofy dva letouny se záchranáři, další dvě letadla s první pomocí a zdravotnickým materiálem posílá na Haiti Španělsko. Německá vláda informovala, že jako okamžitou pomoc posílá na Haiti jeden milion eur (přes 26 milionů Kč), Evropská komise odeslala sumu trojnásobnou.

Mise OSN v Port-au-Prince oznámila, že místní hlavní letiště je již provozuschopné a je schopno přijímat leteckou pomoc.

Arcidiecézní charitě Olomouc (ACHO) se zatím nepovedlo navázat kontakt s páterem Romanem Musilem, který na Haiti působí dlouhodobě. "Spojení je tam zřejmě velmi narušeno. Doufáme, že je v pořádku. Měl se totiž pohybovat na severu země, v oblasti nedotčené zemětřesením," řekl vedoucí humanitárního oddělení ACHO Martin Zamazal. S Musilem by se měla pohybovat i spolupracovnice ACHO Eva Dostálová, která na Haiti odjela 1. prosince.

Na Haiti jsou také nejméně čtyři Slováci. Salesiánský páter Augustín Vrecko a jeho pomocník působí v Aguamithe na severu země a další dvojice je na severozápadě Haiti. Podle mluvčího Konference biskupů Slovenska a dalších jejich spolupracovníků na Slovensku se s nimi dosud nepodařilo navázat spojení.

O utrpení obyvatel Haiti čtěte zde


Veškeré komunikace s Haiti otřesy přerušily, spojení je možné pouze přes satelitní telefony. Žádné oficiální zprávy o obětech a škodách nejsou zatím k dispozici. Podle haitského velvyslance v USA je nelze očekávat dříve než za dva nebo tři dny. 

Generální tajemník OSN vydal naléhavou výzvu celému světu na pomoc Haiti po zničujícím zemětřesení. "Infrastruktura a budovy v Port au Prince jsou ve velké míře zničeny a nejzákladnější služby, jako jsou dodávky vody a elektřiny, prakticky zkolabovaly," řekl Ban Ki-moon v New Yorku.

"Nepochybně jde o obrovskou krizi, která si vyžádá rozsáhlou humanitární a záchranářskou pomoc," dodal a vyzval celý svět k poskytnutí pomoci.

Podle odhadů Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (FICR) zemětřesení nějakým způsobem postihlo až třetinu z devítimilionové haitské populace. Mluvčí federace Paul Conneally řekl, že jasnější představu o rozsahu katastrofy bude možné získat zřejmě až za dva dny.

Nejchudší země západní polokoule bude potřebovat pomoc jakéhokoli druhu. Infrastruktura je ve špatném stavu, záchranné práce nikdo nekoordinuje, obyvatelé se snaží z trosek vyprošťovat oběti holýma rukama.

Po zemětřesení, které dosáhlo sedmi stupňů Richterovy stupnice a bylo zde nejsilnější za posledních více než 200 let, leží v ulicích hlavního města plno těl. Otřesy pocítila nejen sousední Dominikánská republika, ale také 320 kilometrů vzdálená Kuba, kde se třásly budovy, včetně americké vojenské základny Guantánamo.

V Port-au-Prince je poškozen i prezidentský palác, na němž se podle záběrů propadla střecha. Hlava státu René Préval je však v pořádku. Podle zdroje katolické církve ve Francii při zemětřesení zahynul arcibiskup Port-au-Prince. Sám Préval uvedl, že počet obětí se odhaduje na tisíce.

Zřítilo se také ústředí stabilizační mise OSN na Haiti (MINUSTAH) - v pětipatrové budově bylo podle generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna v době otřesu (před 17:00 místního času, 23:00 SEČ) 100 až 150 lidí.

Trosky prohledávají vojáci mise, zatím bylo vytaženo asi deset těl, z nichž nejméně pět již nejevilo žádné známky života. Mezi pohřešovanými je také nejvyšší velitel operací MINUSTAH Hedi Annabi, stejně jako neupřesněný počet Francouzů. Druhá budova mise OSN, která leží poblíž letiště a slouží jako logistická základna, byla poškozena jen lehce.Technik ukazuje na seismografu sílu zemětřesení na Haiti.

Čína již potvrdila, že mezi mrtvými vojáky OSN je jejích osm mužů, dalších deset se pohřešuje. Tři mrtvé vojáky ohlásilo také Jordánsko a čtyři Brazílie. Velké množství brazilských vojáků je také pohřešováno.

Zemětřesení na Haiti

Podle OSN bylo již zprovozněno letiště Port-au-Prince, na které má být dopravena zahraniční pomoc. Vážně byly poškozeny i další budovy OSN, například Programu pro rozvoj, odkud je hlášeno i mnoho zraněných.

Ušetřeny při otřesech nezůstaly kostely, ministerstva a parlament. Podle německého deníku Welt bylo zasaženo také francouzské velvyslanectví, kde v době otřesu bylo asi 60 lidí.

V troskách jsou pohřbeny možná tisíce lidí, uvedl podle agentury Reuters zaměstnanec americké charitativní organizace Food for the Poor. Na tisíce odhadují oběti zemětřesení i další pracovníci humanitárních organizací. Mezi oběťmi budou možná i cizinci, protože například kolem 200 lidí zůstalo pohřbeno v troskách jednoho velkého hotelu. Mezi nimi je údajně několik Francouzů.

Že počet mrtvých půjde do tisíců, nevyloučil koordinátor německé organizace Welthungerhilfe na Haiti Michael Kühn a stejný odhad vyslovil také Karel Zelenka, zástupce Catholic Relief Services v Port-au-Prince.

Pozor, video může obsahovat drastické záběry.

Podle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomia Okamury není známo, že by se v zemi pohyboval nějaký český turista. České cestovní kanceláře do této bývalé francouzské kolonie výlety neorganizují už čtyři roky. Asi 800 Čechů je v sousední Dominikánské republice, otřesy však nepocítili - jsou všichni ve východní části ostrova.

Papež Benedikt XVI. vyzval v souvislosti s přírodní katastrofou ke šlechetnosti a solidaritě s postiženou zemí. Ujistil, že katolická církev bude okamžitě aktivovat své charitativní instituce na pomoc postiženým.

Nejničivější zemětřesení za posledních 50 let

 Počet obětí
 Země
 Datum
 Síla - Richterova škála
 270.000  Čína  28.7.1976  8,2
 228.000  Indonésie  26.12.2004  9,1
 80.000  Čína  12.5.2008  8,0
 75.000  Pákistán  8.10.2005  7,7
 70.000  Peru  31.5.1970  7,9
 40.000  Írán  21.6.1990  7,3
 30.000  Indie  26.1.2001  7,9

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!