Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Svět

Sedmnáct milionů dolarů za sedmnáct misionářů. Únosci na Haiti žádají výkupné

Haitská policie projíždí hlavním městem Port-au-Prince. (18. října 2021) foto: Profimedia.cz

Ozbrojenci, kteří v sobotu na Haiti unesli sedmnáct misionářů z USA a Kanady, žádají za jejich propuštění výkupné 17 milionů dolarů (372,6 milionu korun). Haitská policie i americká FBI jsou s únosci v kontaktu. Vyjednávání by mohla trvat i několik týdnů, varoval haitský ministr spravedlnosti Liszt Quitel.
  16:48

Skupina unesených, mezi nimiž je i pět dětí, se hlásí ke křesťanské organizaci Christian Aid Ministries. Cizince unesli v haitské metropoli Port-au-Prince, když se po návštěvě sirotčince chystali k cestě autobusem na letiště. Za únosem stojí kriminální skupina 400 Mawozo, která působí v dané oblasti.

„Usilujeme o propuštění bez zaplacení výkupného. To je první krok. Přiznejme si upřímně, že když jim dáme požadované peníze, použijí je na další zbraně a munici,“ uvedl ministr Quitel podle listu The Wall Street Journal.

Stejný postup podle něj vláda zvolila v dubnu, kdy táž skupina unesla pět kněží, dvě jeptišky a tři jejich příbuzné. Výkupné tehdy zaplatili jen za dva kněží, ale všichni byli na konci měsíce propuštěni, připomněl Quitel.

Americký prezident Joe Biden dostává informace o průběhu operace, uvedla v úterý jeho mluvčí Jen Psakiová a potvrdila, že FBI se podílí na vyjednávání.

Únosy jsou na Haiti se sílící politickou a ekonomickou krizí stále častější. Od ledna do srpna bylo v tomto karibském státě uneseno nejméně 328 lidí, píše AP s odvoláním na statistiky haitské policie. Podle místní neziskové organizace CARDH ozbrojenci od začátku roku zorganizovali nejméně 628 únosů. Skupina 400 Mawozo, která stojí i za posledním únosem, se od května specializuje na hromadné únosy autobusů a aut.

Gang na Haiti unesl skupinu misionářů, většina z nich jsou Američané

Podle zprávy kanceláře OSN haitské gangy dodržovaly jisté příměří v unášení lidí zhruba dva týdny v červenci po vraždě prezidenta Jovenela Moïseho. Toho v jeho domě zastřelilo komando kolumbijských žoldnéřů. 

Zatím není jasné, kdo si tento zločin objednal. Země se kromě ekonomické krize potýká i s politickou krizí a dlouhodobě s protivládními protesty. Zavražděný prezident od ledna 2020 vládl pomocí dekretů, protože se kvůli násilnostem a nepokojům nekonaly volby.

Další „příměří“ vyjednaly místní úřady se soupeřícími gangy v srpnu, aby přes jimi ovládané území mohly projet humanitární konvoje. Nejchudší americkou zemi totiž postihlo další zemětřesení, které si vyžádalo na 2 250 obětí a skoro 13 tisíc zraněných, 329 lidí se stále pohřešuje.

Autoři: ,

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...