31. ledna 2010 7:18, aktualizováno  16:54 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Haiti zatklo deset Američanů za pokus o únos dětí

Zemětřesení na Haiti - Port-au-Prince | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zemětřesení na Haiti - Port-au-Prince | foto: ČTK

PORT-AU-PRINCE Na zemětřesením postiženém Haiti bylo zatčeno deset amerických baptistů podezřelých z pokusu o únos třicítky dětí do zahraničí přes Dominikánskou republiku. Ve vězení skončili i jejich dva domnělí haitští komplicové. Sdělily to dnes agentury AP a AFP. Zadržení Američané se podle zpravodajské stanice CNN hájí tím, že děti nechtěli unést, nýbrž že je pouze zamýšleli přepravit do dočasného útulku v Dominikánské republice.

Pět Američanů a pět Američanek bylo zadrženo, když se snažili převézt v autobuse 31 až 33 dětí ve věku od dvou měsíců do 12 let. Neměli však doklady a povolení k přepravě dětí do zahraničí. "Jedná se o krádež, nejedná se o adopci," zdůraznil haitský ministr sociálních věcí Yves Christallin.

"Zdá se, že dětský domov (těch dětí) byl zničen, a Američané se je snažili převézt do útulku v Dominikánské republice. Nevyřídili si ale výstupní víza z Haiti," podotkl nejmenovaný haitský činitel.

Obyvatel amerického Idaha Sean Lankford řekl novinářům, že ve skupině zatčených je jeho žena a osmnáctiletý syn. Podle něj členové skupiny věřili v pravost dokladů, které obdrželi od haitských partnerů.

"Přijeli jsem na Haiti, abychom pomohli těm, kteří nemají žádnou další možnost pomoci," řekla Laura Silsbyová, jedna ze zadržených Američanek. Ona i její kolegové jsou členy charity New Life Children´s Refuge z Idaha.

"Náš tým byl zadržen na základě chyby a děláme všechno, aby se nedorozumění z Port-au-Prince vyřešilo," říká prohlášení na stránkách charity.

Zemětřesení 12. ledna si vyžádalo desetitisíce mrtvých a desetitisíce dětí osiřely. Mnohé již adoptovaly rodiny ve Spojených státech, Francii a dalších zemích.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz