19. srpna 2016 15:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hájil Savčenkovou i Pussy Riot. Teď ruský advokát nesmí do ciziny, nevrátil exmanželce piano

Právníci Savčenkové hovoří s novináři. Zleva Mark Fejgin, Oleksandr Plachotňuk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Právníci Savčenkové hovoří s novináři. Zleva Mark Fejgin, Oleksandr Plachotňuk... | foto: Reuters

MOSKVA Ruský advokát Mark Fejgin, známý obhajobou mnoha opozičních osobností, nesmí z rozhodnutí soudu opustit Rusko. Podle moskevských soudců je odebrání pasu trestem za nerespektování rozvodového verdiktu, podle něhož měl Fejgin vrátit bývalé manželce pianino. Fejgin označil postih za skandální a žádá pro soudce trest.

Fejgin před ruskými soudy hájil mnoho známých osobností, například punkovou skupinu Pussy Riot, ukrajinskou letkyni Nadiju Savčenkovou, disidenta Leonida Razvozžajeva nebo vůdce krymských Tatarů Mustafu Džemileva. Zákaz výjezdu do ciziny Fejgin považuje za politický útok, který mu brání účastnit se líčení u evropských soudů a hájit tam práva Rusů ve sporech s ruským státem.

Soud Fejginovi při rozvodu uložil vyplatit exmanželce milion rublů a vrátit ji pianino. Zatímco první část verdiktu Fejgin splnil, druhou prý ignoroval. Jeho bývalá žena se bojí, že nástroj prodal.

Fejgin se kromě právní praxe věnuje i politické činnosti, angažoval se v několika ruských liberálních a pravicových stranách. Ruské odborné časopisy ho řadí mezi dvacítku nejvlivnějších ruských advokátů.

ČTK