31. ledna 2019 16:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hajloval ve vaně, teď bude místostarostou. Býval strašný blbec, přiznává starosta

Hajlující fotka vystavila Patoprstému stopku do slovenského parlamentu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hajlující fotka vystavila Patoprstému stopku do slovenského parlamentu. | foto: Twitter

BRATISLAVA/PRAHA V sedmdesátitisícovém Ružinově, samosprávné městské části Bratislavy, nastupuje na pozici místostarosty zajímavá postava s extremistickou minulostí. Martin Patoprstý se do veřejného povědomí nejvíce zapsal fotkou, na které s přáteli společně ve vaně hajlují. Není to ale jediné pojítko k extremistické scéně, které bývalý politik Slovenské národní strany (SNS) má.

„Jsem úplně normální manžel, otec, soused, kolega a občan,“ zní motto čtyřiatřicetiletého politika a čerstvého místostarosty bratislavské čtvrti Ružinov Martina Patoprstého, které visí na jeho webových stránkách. Jako by se tím vymezoval proti nařčením, že právě mezi průměrné občany se vždy počítat nedal.

Podle svého životopisu vystudoval na Ekonomické univerzitě v Bratislavě obor veřejné správy a ekonomického rozvoje, následovat mělo zaměstnání na několika pozicích místní samosprávy. V jeho resumé už se ale nepíše, že byl také výtržník ze sídliště a patřil mezi vůdce fotbalových chuligánů.

Podle webu blackblog.sk, na který se odvolává i slovenský zpravodajský server Sme.sk, patřil Patoprstý mezi hlavní tváře skupiny Ultras Slovan Pressburg - organizace sdružující chuligány kolem fotbalového celku ŠK Slovan Bratislava. 

Momentka z Patoprstého (druhý zleva) „chuligánských“ let.

Momenta z Patoprstého „chuligánských“ let.

Nejednalo se jen o spolek fandů fotbalu - Patoprstý měl v roce 2005 dostat dvouletou podmínku za ublížení na zdraví. A protože se zřejmě jednalo o rvačku při jednom z výjezdů na zápas do Česka, dostal také dočasný zákaz vstupu na české území. Pět let před tím si měl na Slovensku vyslechnout obvinění z výtržnictví a dalšího ublížení na zdraví.

Od soudu do státní správní a politiky

Ani to mu ale nezabránilo v kariéře ve státní správě. Pracoval na úřadech bratislavských městských částí Rač a Karlova Ves. V obou místech to zkoušel ve volbách i na post místního zastupitele, nikdy ale neuspěl. Později dokonce řídil firmu Technické služby Stupava.

Nový Ružinovský místostarosta Martin Patoprstý.

Nový Ružinovský místostarosta Martin Patoprstý.

Přesvědčit voliče se mu tak podařilo až v Ružinově, sedmdesátitisícové městské části na bratislavském levém břehu Dunaje. Tam pronikl do zastupitelského orgánu v roce 2014, tehdy za podivuhodnou koalici Smeru Sociální demokracie, tehdy ještě pod vedením Roberta Fica, Slovenské národní strany, spojené s bývalým předsedou a kontroverzním politikem Jánem Slotou a Stranou zelených Slovenska.

Slovenská národní strana ostatně s Patoprstým počítala i na kandidátku do slovenského parlamentu. Jenže pak se v médiích a na sociálních sítích objevily fotky, na nichž hajluje. Z kandidátky byl vyškrtnut.

V Ružinově se mu však stále daří. V loňských volbách se do zastupitelstva dostal opět, tentokrát na kandidátce současného starosty Martina Chrena jako nezávislý. Ružinovští ho díky svým preferenčním hlasů vytáhli až na druhé místo, dostal jich 1605. Chren si ho nyní vytáhl dokonce do vedení města a Patoprstý se tak stane jedním ze dvou místostarostů.

„Samozřejmě, že mi to vadí,“ řekl serveru HNonline.sk starosta Chren s tím, že jeho kolega se za svou minulost už dostatečně omluvil. „Fotky dokazují, že když mu bylo dvacet, byl to strašný blbec,“ přiznal Chren. Uvedl také, že je přesvědčený, že Patoprstý nikdy k žádné formě extremismu neinklinoval.

Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz