Sobota 5. října 2024, svátek má Eliška
130 let

Lidovky.cz

Hakkání: nejobávanější kmen v Asii

Svět

  15:20
KÁBUL - Američané se domnívají, že za koordinovanými úterními útoky v Kábulu je klan islámských radikálů z klanu Hakkáníů. Jedna z nejobávanějších organizací útočících na západní, indické i afghánské cíle. Spekuluje se o její provázanosti s pákistánskou tajnou službou ISI.

Džaláluddín Hakkání na snímku z roku 2010. foto: AP

Za vůdce je považován Džalaluddín Hakkání, který pochází z afghánské provincie Paktíja a který vlastní nemovitosti na pákistánském kmenovém území Severní Vazíristán. Právě odtud organizoval v 80. letech vpády proti sovětským vojskům, která okupovala Afghánistán.

Prohnaný Džalaluddín Hakkání

Američtí představitelé dodnes přiznávají, že tehdy byl Džalaluddín považován za cenného spojence. Také ISI ho zvýhodňovala při výběru spojeneckých velitelů, kterým byly přerozdělovány peníze z mezinárodních fondů a zbraně pro boj proti Sovětům. Na Západě je mnoho lidí přesvědčeno, že tento vztah mezi Hakkáním a ISI stále trvá, což Pákistánci popírají.

Hakkáního synové

Podle stanice CNN není jisté, zda je Džalaluddín Hakkání ještě naživu. Důležitější místo v organizaci nyní mají asi jeho synové Siradžuddín a Salahuddín. Podle odborníků patří k devíti sourozencům. Za nejradikálnějšího a nejvlivnějšího se považuje Siradžuddín, jenž je označován za nejvýznamnější osobu globálního extremismu Al Kajdy.

Hakkání se nedávno spojil s Talibanem. Na poslední oficiální návštěvě Islámábádu byl koncem roku 2001, zhruba v době, když USA zahájily ofenzivu proti Talibanu. Pak o něm nebylo slyšet a hovořit se oněm začalo znovu před několika měsíci, kdy se objevil ve Vazíristánu. Vybudoval tam základnu odboje proti západním jednotkám a zasahuje odtud do konfliktu v Afghánistánu. Jeho lidé z této základny zorganizovali a spáchali proti západním vojákům v Afghánistánu ničivější útoky, než jiné skupiny.

Právě rostoucí síla lidí soustředěných ve Vazíristánu zřejmě přispěla k otočení situace na bojišti v nedávných letech v neprospěch západních jednotek. Má se za to, že buňky z Vazíristánu jsou zdrojem pro odboj ve východoafghánských provinciích Kunar a Nangarhár a v jihoafghánských baštách islamistů v Zábulu, Kandaháru a Hílmandu.

Vazíristán, bašta kmenových bojovníků
Když Američané zahájili v říjnu 2001 bombardování Afghánistánu, začali asijští a arabští bojovníci proudit do Jižního Vazíristánu. Pokusy pákistánské armády tento příliv zastavit vyústily v rozsáhlý konflikt v oblasti Vana v Jižním Vazíristánu roku 2002 a pak znovu v roce 2004. Za těchto bojů padlo na 700 pákistánských vojáků.

Vazíristán

Vazíristán


V Severním i Jižním Vazíristánu pak začaly působit nejrůznější odbojové skupiny a tato pohraniční území jsou mimo dosah vlivu vládních činitelů. Tyto skupiny ale mají rozdílné cíle i často protichůdné zájmy. Některé z nich podepsaly s pákistánskou armádou příměří a dodržují je. Jiné naopak na vládní cíle útočí. Všechny ale spadají pod vliv Hakkáníů a stejně jako oni se hlásí k vůdci Talibanu mullovi Umarovi.

Jednomu ze synů Džalaluddína Hakkáního, Siradžuddínovi, se před pěti lety podařilo sjednotit několik kmenů z Jižního Vazíristánu tvrdým vyjednáváním. Přiměl také velitele pákistánské větve Talibanu Baitulláha Mahsúda z Jižního Vazíristánu ke smíru s armádou v roce 2005 a pak ještě o tři roky později. Ačkoli tato příměří pak byla porušena, spojenectví mezi Hakkáníi a Mahsúdovou skupinou vydrželo. Oběma se připisuje útok z prosince 2009, při němž v afghánském Chóstu přišlo o život sedm agentů CIA. Hakkáníové ale operují v Pákistánu i mimo svou vazíristánskou základnu.

Autoři: ,

Lucie Zelinková: Nikdy jsem se tématu mateřství věnovat nechtěla. Všechno je jinak
Lucie Zelinková: Nikdy jsem se tématu mateřství věnovat nechtěla. Všechno je jinak

Moje témata patří snad k těm nejvíce nepopulárním, která ve společnosti kolují, říká v podcastu Netabuj knihomolka, influencerka a maminka malé...