15. října 2017 17:47 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA od jaderné smlouvy s Íránem zatím neodstupují. Potvrdila to Haleyová

Nikki Haleyová u vlajky OSN. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nikki Haleyová u vlajky OSN. | foto: Reuters

NEW YORK Spojené státy zatím neodstoupí od jaderné smlouvy s Íránem, americká vláda chce vypracovat přiměřenou odpověď na jednání Íránu ve světě. V rozhovoru v televizi NBC to v neděli řekla stálá zástupkyně Spojených států v OSN Nikki Haleyová.

Prezident Donald Trump v pátečním projevu jadernou smlouvu kritizoval s tím, že neodpovídá zájmům USA. Americký podpis ale neodvolal. „V tomto okamžiku signatářem smlouvy zůstáváme. Doufáme, že dokážeme zlepšit situaci, to je cílem,“ řekla diplomatka.

 Kritizovala íránské raketové testy, podíl Íránu na zbrojních obchodech a údajnou podporu terorismu. „Neměli bychom dopustit, aby se Írán stal novou Severní Koreou,“ dodala Haleyová.

Trump v pátek oznámil „decertifikaci“ jaderné smlouvy, a odmítl tím potvrdit, že dohoda je v zájmu USA. Americký Kongres má nyní 60 dnů na to, aby znovu zavedl sankce, které jaderná smlouva pozastavuje. Může také rozhodnout o zpřísnění zákona, který americký podíl na sankcích upravuje.

Haleyová podle agentury Reuters výslovně popřela, že by Spojené státy obviňovaly Teherán z porušování dohody. Prohlásila ale, že ostatní státy prohřešky Íránu na mezinárodním poli tolerují, aby jadernou smlouvu zachránily.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
NÁKUPČÍ / VÝROBNÍ SPOLEČNOST

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz