Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Korejský prezident vyhlásil státní smutek, v tlačenici zemřelo přes 150 lidí

Svět

  14:25
Jihokorejský prezident Jun Sok-jol na neděli vyhlásil státní smutek v reakci na sobotní tragédii, kdy v Soulu při halloweenských oslavách zemřely v tlačenici desítky lidí. Nejnovější číslo hovoří o 153 obětech, 22 z nich byli cizinci. Vláda podle prezidenta důkladně vyšetří příčinu neštěstí, aby se podobná tragédie již neopakovala.

Mezi mrtvými byli podle hasičů mimo jiné lidé z Číny, Íránu, Uzbekistánu a Norska. S odvoláním na hasiče o tom informovala agentura Reuters. Hasiči rovněž uvedli, že 82 lidí utrpělo zranění. Dodali, že 22 osob se nachází ve vážném stavu. Původně úřady hovořily o 150 zraněných.

Podle záchranářů je možné, že se počet obětí ještě zvýší, napsala agentura Reuters. „V srdci Soulu se minulou noc odehrála tragédie a neštěstí, které se nemělo stát,“ prohlásil prezident, kterému poslala kondolenci i česká hlava státu.

„S hlubokým zármutkem v srdci jsem přijal zprávu o tragédii,“ napsal v kondolenci Zeman. „Dovolte mi, abych v této pohnuté chvíli vyjádřil jménem české veřejnosti i jménem svým hlubokou soustrast Vám i rodinám obětí a všem zraněným popřál brzké zotavení,“ stojí ve stručném vyjádření, které Hrad zveřejnil.

Papež František se při nedělní modlitbě na Svatopetrském náměstí podle agentury DPA obrátil na desítky přítomných poutníků a vyzval k modlitbě „za všechny, zejména pak mladé lidi, kteří včera (v sobotu) večer zemřeli v Soulu v tragickém důsledku tlačenice“.

Podle hasičů se předpokládá, že lidé byli umačkáni k smrti poté, co se velký dav kolem 22:20 místního času (15:20 SELČ) začal tlačit vpřed v úzké uličce poblíž hotelu Hamilton, hlavního místa večírků v Soulu

„Tak malý člověk jako já nemohl v tom davu vůbec dýchat,“ citovala agentura AFP očitou svědkyni události. Žena řekla, že přežila jen díky tomu, že byla na okraji uličky. „Lidé uprostřed tlačenice museli trpět nejvíc,“ dodala žena.

První oslava po covidu

Jeden ze zasahujících lékařů Lee Beom-suk popsal, že se pokusil oživit několik lidí kardiopulmonální resuscitací. S tím se mu snažilo pomoct i několik přihlížejících, kteří byli v pořádku. „Počet lidí, kteří potřebovali pomoct, ale brzy explodoval a převýšil množství záchranářů na místě činu,“ dodal podle stanice BBC lékař.

Podle místních médií se na oslavu Halloweenu do čtvrti Itewon, která je známá množstvím barů a nočních klubů, sjelo přibližně 100 000 lidí. Místo je oblíbené i mezi cizinci žijícími v Jižní Koreji a turisty.

„Situace se zcela vymkla kontrole,“ řekl jednadvacetiletý Park Jung-hoon. „Bylo tam příliš mnoho lidí a bylo to příliš přeplněné,“ doplnil ho stejně starý Moon Ju-young, který byl v době tragédie rovněž na místě.

Byla to první velká halloweenská událost za poslední tři roky. Uskutečnila se poté, co země zrušila omezení, která měla bránit šíření nemoci covid-19. „Tihle mladí, kteří patří do covidové generace, mohli konečně oslavit první svátek, první Halloween po dlouhé době. Nikdo nemohl předvídat, že se to změní v katastrofu,“ okomentoval podle BBC se zármutkem 53letý Lee Su-mi, obyvatel čtvrti Itewon.

Autoři: ,

Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?
Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?

Už po čtrnácté jsme na konci roku roztočili oblíbený Vánoční kolotoč. Opět to bylo velkolepé. Pojďme se za Vánočním kolotočem 2022 ohlédnout a...

Mohlo by vás zajímat