17. července 2017 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Haló, tady Erdogan. Prezident při výročí puče vpadl Turkům do každého hovoru

Turecký prezident Erdogan s malou Turkyní. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turecký prezident Erdogan s malou Turkyní. | foto: Reuters

ANKARA Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se rozhodl telefonicky oslovit celé Turecko, aby občanům připomněl, že loňský pokus o puč nevyšel a on dál zůstává prezidentem. „Přeji Boží milosrdenství a milost našim mučedníkům a pevné zdraví a štěstí našim veteránům,“ říká Erdogan v nahrávce.

15. července 2017, rok po potlačení puče, tak mohli všichni obyvatelé Turecka slyšet prezidentův hlas ve svých telefonech. Erdogan sám čísla nevytáčel, jeho hlas se spustil ve formě nahraného prohlášení každému, kdo v ten den volal. Taková praxe mnohé Turky překvapila.

„Není to sen, je to skutečnost. Než si zavoláte, musíte si nejdříve poslechnout Erdogana,“ tweetovala například skupina Sendika, organizace zabývající se právy dělníků.

16.července 2017 v 00:20, příspěvek archivován: 17.července 2017 v 12:42

VIDEO: "Hayal degil ger?ek?: Arama yaptiginizda ilk olarak Erdogan?i dinleyeceksiniz! https://t.co/XBOyiAc0cr https://t.co/nqa4zMiUgx

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

"Hayal değil gerçek”: Arama yaptığınızda ilk olarak Erdoğan’ı dinleyeceksiniz! https://t.co/XBOyiAc0cr https://t.co/nqa4zMiUgx

„Jako prezident Vám blahopřeji k 15. červenci, dnu Demokracie a Národní jednoty. Přeji Boží milosrdenství a milost našim mučedníkům a pevné zdraví a štěstí našim veteránům,“ říká Erdogan v nahrávce.

Zprávu potvrdil turecký úřad pro informace a komunikace, píše Washington Post.

Prezident Erdogan ocenil úsilí civilistů během odporu proti puči. Zrádce slíbil...
Podpůrkyně Erdogana

Turecko v sobotu slavilo rok ode dne, kdy se vládě podařilo v ulicích potlačit pokus o puč, vyvolaný částí armády. Během dramatického večera vyšlo do ulic i množství běžných Turků. Počet zabitých dosáhl 250, přes 2000 lidí bylo zraněno. Podle turecké vlády ve vyvolání puče hrál důležitou roli duchovní Fethullah Gülen, který dlouhodobě žije v USA.

Podle Gülena puč připravili lidé z okolí Erdogana a sloužit měl jako záminka k upevnění prezidentovy moci v zemi. Ankara už několikrát vyzvala Washington, aby jí Gülena vydal.

Turecké úřady v souvislosti s pokusem o puč zadržely už kolem 50 tisíc lidí, vyšetřování jich ale čelilo více než 150 tisíc. Zhruba 145 tisíc státních zaměstnanců, pracovníků bezpečnostních složek a vysokoškolských pedagogů přišlo kvůli údajnému napojení na Gülenovo hnutí o práci.

Čistky spojené s odstraněním pučistů trvají dodnes.

kpKryštof Peňás

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz