Válka v Izraeli
Sledovat další díly na iDNES.tvPředstavitelům Červeného kříže rukojmí předala ve městě Chán Júnis. Červený kříž trojici mužů automobily převezl do koridoru, který je pod kontrolou izraelské armády. Izraelská armáda potvrdila, že propuštění rukojmí jsou v jejích rukách.
Z Pásma Gazy byli v sobotu propuštěni tři Izraelci - Sagui Dekel-Chen (39), který má i americké občanství, Alexander Trufanov (29), má i ruské občanství, a Jair Horn (46), který má rovněž občanství Argentiny. Muži byli uneseni v říjnu 2023 a v zajetí strávili skoro 500 dnů.
Poté, co rukojmí převzala izraelská armáda, podstoupili lékařskou prohlídku a čekalo je setkání s příbuznými. Muži vypadali bledě a unaveně, ale zdálo se, že jsou v lepší fyzické kondici, než tři muži propuštění minulý týden.
Návrat k rodinám
Dekel-Chen se od izraelských úředníků dozvěděl, že má roční dceru, protože když byl unesen, jeho manželka byla v osmém měsíci. Na otázku o svém zdravotním stavu podle izraelského kanálu 12 odpověděl: „Je mi skvěle, je mi skvěle, mám dceru.“
Jair Horn byl unesen spolu se svým bratrem Eitanem Hornem, který u něj v té době bydlel, uvedl magazín Time. Sedmatřicetiletý Eitan zůstává podle něj v zajetí a není uveden na seznamu rukojmích, kteří by měli být propuštěni v první fázi příměří.
„Nyní si můžeme trochu vydechnout. Náš Jair je po přežití pekla v Gaze doma,“ uvedla jeho rodina v prohlášení. „Teď potřebujeme přivést Eitana zpět, aby si naše rodina mohla skutečně vydechnout.“
Krátce poté, co se propuštění rukojmí vrátili do Izraele, vyjel z izraelského vězení Ofer na okupovaném Západním břehu Jordánu první autobus Červeného kříže s propuštěnými palestinskými vězni, píše agentura Reuters. Autobus dorazil do Ramalláhu, kde ho vítal jásající dav, v němž někteří mávali palestinskými vlajkami.
Mezi propuštěnými má být i 36 osob, které si odpykávají doživotní tresty za smrtící útoky. Červený půlměsíc po výměně rukojmích a vězňů oznámil, že převezl čtyři propuštěné palestinské vězně do nemocnice.
Hamás se opět na předání pečlivě připravil. Na místě předání bylo postaveno pódium a hlídaly ho desítky ozbrojenců v čerstvě vyžehlených uniformách. Na pódiu nejprve zástupkyně Červeného kříže podepsala dokumenty související s propuštěním rukojmích. Poté byli předvedeni rukojmí. Předání přihlížely davy Palestinců s vlajkami a hesly. Někteří palestinští bojovníci měli útočné pušky izraelské výroby.
„Nezapomeneme a neodpustíme“
Server Times of Israel upozornil, že izraelská vězeňská služba oblékla stovky osvobozených palestinských vězňů do triček s Davidovou hvězdou a větou v arabštině „Nezapomeneme a neodpustíme“. Zjevně tak reaguje na „divadlo“ s propuštěnými izraelskými rukojmími, které organizuje Hamás, napsal server.
Ruský velvyslanec v Kataru Dmitrij Dogadkin uvedl, že Trufanov byl zařazen na seznam rukojmích propuštěných již v první fázi dohody, a ne až v druhé fázi, na žádost Ruska. „Podle vedení palestinského hnutí to bylo učiněno na znamení respektu k postoji naší země, která podporuje spravedlivé urovnání blízkovýchodního konfliktu,“ řekl Dogadkin podle agentury TASS.
O tom, zda se dnešní propuštění rukojmích uskuteční, panovaly od pondělí nejasnosti. Na začátku týdne Hamás oznámil, že propouštění pozastavuje do odvolání, protože Izrael nedodržuje dohodu o příměří. Podle něj Izrael neumožňuje vjezd do Pásma Gazy stavebním strojům pro odstraňování sutin či obytným vozům.
Ve čtvrtek však Hamás stanovisko změnil poté, co mu zprostředkovatelé příměří Katar a Egypt dali záruky jednání o odstranění těchto problémů. Izrael také hrozil Hamásu obnovením bojů, pokud nepropustí rukojmí do dnešního poledne.
Je to již šestá výměna rukojmích od příměří, které začalo platit 19. ledna. Doposud bylo propuštěno 21 rukojmích a více než 730 palestinských vězňů.
Při předchozích předání si rukojmí také převzal Červený kříž, který je převezl na stanoviště izraelské armády, a ta je pak přepravila do Izraele. O několik hodin později izraelské úřady začaly propouštět palestinské vězně.
Minulou sobotu Izrael kritizoval velmi špatný zdravotní stav propuštěných a vadí mu také to, že předávání unesených se koná v Pásmu Gazy okázale na pódiu za přítomnosti davu Palestinců a v přímém přenosu. Červený kříž v pátek vyzval, aby se předávání dělalo uctivým a bezpečným způsobem.
Dohoda o příměří, která začala platit 19. ledna, počítá se zastavením bojů v první fázi na 42 dnů, propuštěním 33 rukojmích a téměř dvou tisíc Palestinců z izraelských věznic. Hamás od 19. ledna propustil 16 izraelských rukojmích a pět Thajců. Z izraelských vězení se dostalo přes 700 Palestinců.
Zbylých několik desítek rukojmích by mělo být propuštěno až ve druhé fázi příměří, která ještě není dojednána. Předpokládá se, že nejméně 34 unesených je po smrti.
Příměří přerušilo boje, které trvaly od 7. října 2023, kdy Hamás provedl teroristický útok na Izrael. Při něm palestinští ozbrojenci zabili na 1200 lidí a asi 250 osob unesli, zhruba stovku z nich propustili při prvním příměří v listopadu 2023. Izrael v odvetě za útok zahájil masivní bombardování Pásma Gazy a pozemní operaci, což způsobil podle úřadů v Gaze ovládaných Hamásem smrt nejméně 48 200 Palestinců.
8. února 2025 |