Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hamas předem zavrhl mírovou konferenci

Svět

  15:07
GAZA - Palestinské hnutí Hamas předem napadlo mírovou konferenci v americkém Annapolisu. Ta začíná v úterý a má na ni dojít k průlomu v řešení palestinsko-izraelského konfliktu. Hamas však žádný závěr z konference respektovat nebude, protože delegace vedená prezidentem Abbásem "nemá zplnomocnění lidu."

Militanti palestinského hnutí Hamas na shromáždění v Gaze. foto: AFP

Hamas na "protestní konferenci" v Gaze znovu popřel právo Izraele na existenci a prohlásil, že delegace vedená prezidentem Mahmúdem Abbásem nereprezentuje palestinský lid.

"Závěry přijaté v Annapolisu nebudou závazné pro palestinský lid, protože ten nikoho - ať už Palestince nebo Araby - nezplnomocnil k tomu, aby přeškrtl jeho práva," prohlásil mluvčí Hamasu Fauzí Barhúm. "Historie palestinského lidu nezaznamenala horší éru než Abbásovo prezidentství."

Představitelé Hamasu na shromáždění asi 2000 aktivistů zopakovali, že neuznávají a nikdy neuznají právo Izraele na existenci. Podepsali rovněž dokument, v němž se prohlašuje, že budoucímu palestinskému státu patří i dnešní státní území Izraele. Palestina je prý otevřená pro všechny muslimy a nikdo nemá právo vzdát se byť jednoho čtverečního centimetru jejího území.

"Naš džihád přinese velké vítězství"
"Absolutně odmítáme uznat sionistického nepřítele a nikdy ho neuznáme. Prohlašujeme, že Palestina, od řeky Jordánu až po břeh moře, patří palestinskému lidu," prohlásil vysoký představitel Hamasu Usáma Muzajní.

"Jeruzalém, východní i západní, je hlavním městem Palestiny," řekl dále Muzajní. Hamas podle něj odmítá jakékoliv řešení izraelsko-palestinského konfliktu, které by nezahrnovalo právo na návrat 4,5 milionu palestinských uprchlíků a propuštění zhruba 10.000 palestinských vězňů z izraelských trestnic.

"Palestinská věc nesmí posloužit Arabům a mezinárodnímu společenství jako přechodová lávka k normalizaci jejich vztahů s izraelským nepřítelem," řekl Barhúm.

"Věříme, že s trpělivostí změníme pravidla hry," prohlásil předák Islámského džihádu v pásmu Gazy Muhammad Hindí. "Náš džihád a naše oběti nám přinesou velké vítězství."

Hamas, který odmítá uznat stát Izrael a rozešel se ve zlém s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem poté, co se v občanské válce zmocnil pásma Gazy. Na konferenci do USA přizván nebyl.
Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat