17. prosince 2014 15:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hamás už není na seznamu teroristů. Dočasné opatření, oznámila EU

Palestinci oslavují vyhlášení příměří v Pásmu Gazy. Na snímku mluvčí Hamásu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Palestinci oslavují vyhlášení příměří v Pásmu Gazy. Na snímku mluvčí Hamásu... | foto: Reuters

LUCEMBURK Soud Evropské unie rozhodl o dočasném vyřazení palestinského hnutí Hamás z unijního seznamu teroristických organizací. Zmrazení finančních prostředků představitelů Hamásu ale i nadále trvá, informovaly světové agentury.

K vymazání podle verdiktu došlo na základě formálních nedostatků někdejšího rozhodnutí EU. Když byli totiž radikálové na seznam v roce 2003 zařazeni, nebylo to na základě zhodnocení činů Hamásu, ale na základě informací z médií, internetu, ale i od USA a Izraele, což soud považuje za nedostatečné. Izraelci byli údajně ale již předem ujištěni, že hnutí bude na seznam znovu zařazeno, jakmile budou nedostatky napraveny, napsal list The Times of Israel.

Žádná podstatná změna

Jak unijní soud ve svém rozhodnutí zdůraznil, verdikt fakticky „neznamená žádnou podstatnou změnu v hodnocení Hamásujako teroristické organizace“. Zmrazení účtu představitelů Hamásubude prý trvat ještě další tři měsíce nebo do ukončení odvolacího řízení. Proti rozhodnutí soudu se lze odvolat.

ČTĚTE TAKÉ:

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyzval Evropskou unii, aby palestinské hnutí na seznam vrátila. „Očekáváme, že tam Hamás okamžitě vrátí,“ uvedl Netanjahu. „Hamás je vražedná teroristická organizace, která ve své chartě uvádí, že jejím cílem je zničit Izrael,“ dodal.

Právní zástupkyně Hamásu Liliane Glocková pro AFP uvedla, že „je s rozhodnutím spokojena“. Verdikt soudu uvítali i představitelé palestinského hnutí. „Jde o napravení chyby a nespravedlnosti, která byla způsobena Hamásu,“ uvedl jeden z nich Izzat Rišk.

Židovský stát vedl s Hamásem, který ovládá palestinské Pásmo Gazy, několik ozbrojených konfliktů. Poslední trval letos v létě 50 dní a skončil 26. srpna. O život při něm podle palestinských úřadů přišlo více než 2100 Palestinců, většinou civilistů. Oběti na izraelské straně tvoří 67 vojáků a šest civilistů.

Lidovky.cz, ČTK