Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Královská svatba Harryho a Meghan je připravená. Projděte si kompletní program

Před hradem Windsor mávají děti v uniformách vlaječkami. Přípravy na svatbu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Před hradem Windsor mávají děti v uniformách vlaječkami. Přípravy na svatbu... | foto: Reuters

WINDSOR/PRAHA Velká Británie v sobotu zažije další svátek královské rodiny. Po sedmi letech se žení druhý syn prince Charlese a princezny Diany. Přinášíme harmonogram královské svatby prince Harryho s americkou herečkou Meghan Markleovou v kapli svatého Jiří na královském hradě Windsor.

07:00 - Policie uzavře silnice v okolí hradu Windsor. Některé komunikace budou uzavřené už od předchozího večera.

Ozbrojení policisté kontrolují ulice před zkouškou průvodu na sobotní den.

10:00 - Do prostor hradu začnou přicházet pozvaní členové veřejnosti z řad zaměstnanců charitativních organizací, osob, které se zasloužily o rozvoj místních komunit, mladých lidí a dětí. Celkem dorazí 2640 osob.

10:30-12:30 - K hradu se začnou sjíždět svatební hosté, dopraví je tam autobusy. Svatebčané se pak pěšky přesunou ke kapli, kde zaujmou svá místa. Na obřad snoubenci pozvali 600 lidí. Mezi hosty ale nebudou žádní významní politici.

Kaple svatého Jiří bude místem svatebního obřadu prince Harryho a Meghan...

Kaple svatého Jiří bude místem svatebního obřadu prince Harryho a Meghan Markleové.

12:20 - Začnou přijíždět členové královské rodiny. Ženich a jeho bratr a svědek, princ William, patrně dorazí pěšky okolo 12:45. Pozdraví se se zástupci veřejnosti. Jako poslední podle protokolu dorazí královna Alžběta II. Zdroj blízký královské rodině řekl deníku The Sun, že obřad si nenechá ujít ani její manžel, princ Philip. Šestadevadesátiletý vévoda z Edinburghu, který se již stáhl z veřejného života, se na hradě Windsor zotavuje po operaci.

Psali jsme:

12:20 - Zhruba v tuto dobu odjede autem Meghan Markleová se svou matkou Doriou Raglandovou z hotelu, kde nevěsta stráví noc před svatbou. Její nastávající přespí v souladu se svatební tradicí na jiném místě. K Markleové se na hradě přidají družičky a družbové, mezi nimiž budou i potomci prince Williama a jeho manželky Kate - čtyřletý princ George a tříletá princezna Charlotte.  Během celého dne a večera se rozlije nejméně 16 tisíc sklenek šampaňského.

Justin Welby, arcibiskub z Canterbury.

Justin Welby, arcibiskub z Canterbury.

13:00 - V kapli svatého Jiří začne hodinový svatební obřad. Povede jej windsorský děkan David Conner. Snoubence oddá arcibiskup z Canterbury Justin Welby. Proslov přednese americký biskup Michael Bruce Curry, předsedající biskup a primas episkopální církve Spojených států 

Zkouška na sobotní promenádu městem během svatebního dne.

amerických.

14:00 - Krátce po skončení obřadu se novomanželé pozdraví se 200 zástupci Harryho charitativních organizací. Poté vyrazí v kočáře na projížďku po městečku Windsor, aby se setkali s lidmi, kteří jim přišli popřát štěstí. Okruh v délce asi tři kilometry potrvá přibližně 25 minut.  Z osmi milionů okvětních plátků se stanou konfety, které se budou ve Windsoru vyhazovat do vzduchu během svatebního průvodu.

14:30 - Novomanželé se vrátí na hrad, kde Buckinghamský palác pořádá oficiální svatební recepci.  Občerstvení na recepci bude připravovat královská kuchyně z hradu Windsor pod vedením šéfkuchaře Marka Flanagana.  28 000 jednohubek se bude podávat během dne a večera. O hladký chod se bude starat tisíc číšníků.

Královští kuchaři při práci.

16:30 - Hosté začnou opouštět síň svatého Jiří, místo slavnostní recepce. 

20:00 - V nedalekém sídle Frogmore House se uskuteční soukromá párty pro dvě stovky blízkých přátel a rodinných příslušníků.

Svatbu Harryho a Meghan by podle odhadů měly sledovat až tři miliardy diváků. Je to o miliardu víc, než v případě svatby Williama s Kate, což odborníci připisují snazšímu sledování obřadu díky většímu rozšíření chytrých telefonů a sociálních médií.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....