8. května 2019 14:12, aktualizováno  20:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Syn Harryho a Meghan se jmenuje Archie. Pár ho poprvé ukázal veřejnosti i královně

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan, vévodkyně ze Sussexu, poprvé vyšli... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský princ Harry a jeho manželka Meghan, vévodkyně ze Sussexu, poprvé vyšli... | foto: Reuters

Londýn Britský princ Harry a jeho manželka Meghan ve středu poprvé ukázali na veřejnosti svého syna, který se jim narodil v pondělí. Několik hodin poté pár na instagramu oznámil, že dítě se jmenuje Archie Harrison Mountbatten-Windsor. Se svým osmým pravnoučetem se rovněž ve středu poprvé setkala královna Alžběta II.

Vévoda ze Sussexu, jak zní Harryho oficiální titul, předstoupil se svou chotí před novináře se spícím synem v náručí. Novorozence nazval „uzlíčkem štěstí“.

Vévodkyně označila své mateřství za „zázrak“ a dodala, že jejich dítě má tu „nejsladší povahu“. „Mám dva nejlepší chlapy na světě, takže jsem opravdu šťastná,“ dodala vévodkyně. „Je to skvělé. Rodičovství je úžasné,“ doplnil její manžel. Na dotaz, kterému z rodičů se potomek více podobá, Harry odpověděl, že na to je ještě příliš brzy. „Jeho vzhled se mění každým dnem, kdo ví?“ řekl.

Britský princ Harry a jeho choť Meghan přicházejí do sálu svatého Jiří ve...
Novorozený syn prince Harryho a vévodkyně Meghan z britské královské rodiny.

„Je opravdu hodný,“ uvedla vévodkyně na adresu svého syna, který se narodil v pondělí kolem půl šesté ráno britského času (06:30 SELČ) a vážil necelých 3,3 kilogramu. „Říkám si, po kom to má,“ zavtipkoval Harry.

Na instagramovém účtu Harryho a Meghan se později objevila fotografie rodiny společně s Alžbětou II., jejím manželem princem Philipem a rovněž s Meghaninou matkou Dorií Raglandovou. 

08.května 2019 v 17:39, příspěvek archivován: 08.května 2019 v 18:07

Jak poznamenala agentura AP, Mountbatten-Windsor je příjmení, které užívají někteří členové královské rodiny. Harry a Meghan rovněž svému prvorozenému synovi nedali žádný šlechtický titul. Jako syn vévody ze Sussexu, což je Harryho oficiální oslovení, mohl být syn například titulován hrabětem z Dumbartonu, což je další Harryho titul. Rozhodnutí Harryho a Meghan podle královského zpravodaje BBC jasně ukazuje, že dítě „nechtějí vychovávat příliš v královském duchu“.

Pár zatím neprozradil, čím se při výběru jména řídil. Význam jména Harrison, tedy syn Harryho, by nicméně mohl být jasný, poznamenaly světové tiskové agentury. Experti očekávali spíše tradičnější královské jméno, v sázkových kancelářích vítězil Alexander, Arthur či James.

Archie je v Británii stále populárnější. Podle statistických údajů byl v roce 2017 mezi dvaceti nejoblíbenějšími jmény novorozených chlapců.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...