Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš -4 °C polojasno Předplatné LN
24. února 2012 18:25 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Osoby sedí, kontext ne, komentoval Haščák poprvé Gorilu

Na protesty Gorila v Bratislavě se sešly tisíce lidí. 3.2.2012  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na protesty Gorila v Bratislavě se sešly tisíce lidí. 3.2.2012 | foto: FOTO SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ

Mocný slovenský byznysmen se rozhoupal a poprvé okomentoval výbušný spis Gorila. Spolumajitel finanční skupiny Penta Jaroslav Haščák přiznal, že byl v bytě ve Vazovově ulici. "Jsou pravdivé osoby, transakce, kontext ne," prohlásil Jaroslav Haščák.

Jednalo se o nestandardní rozhovor. Jaroslav Haščák se rozhodl, že poprvé promluví k údajnému spisu slovenské kontrarozvědky s číslem 54844350, který je známý po názvem Gorila. Materiál, který se snažil roky marně zveřejnit kanadský novinář Tom Nicholson, se objevil v prosinci na internetu.

O KNIZE TOMA NICHOLSONA ČTĚTE ZDE:

Haščák promluvil k vybraným slovenským médiím. Odmítl kameru a požadoval autorizaci. Výňatky rozhovoru se objevily na serverech sme.sk a hnonline.sk.

Podle spisu měl Haščák na schůzkách v bytě úkolovat politiky tak, aby to prospělo podnikání skupiny Penta. Za tučné úplatky mu "posloužili" tehdejší ministr hospodářství Jirko Malchárek a bývalá šéfka Fondu národního majetku Anna Bubeníková. "Nikoho jsme nekorumpovali," popírá nekalosti Haščák.

Jaroslav Haščák

Jaroslav Haščák

Ve Vazovově ulici ho pravidelně vídal svědek, jenž o tom svědčil na policii. Haščák ale podle svého tvrzení chodil často k právníkům, kteří sídlí nedaleko. A popírá i známost s Bubeníkovou. "Tu znám až od doby, kdy jsme spolu seděli v dozorčí radě VSŽ," řekl Haščák.

Spis Gorila znamená pro Pentu podle Haščáka "reputační katastrofu". Firmě prý neprospěl ani soudní zákaz Nicholsonovy knihy ještě před tím, než vyšla. "Báli jsme se poškození pověsti," vysvětlil Haščák. Penta už nespolupracuje s bývalým šéfem StB Alojzem Lorencem, který ochránit měl reputaci firmy a zabránit informačním únikům. "Jen občas poskytuje konzultace," připustil Haščák.  

Vězení se nebojí. "Nic jsem neudělal," prohlásil.

mprMartin Prachař
Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Premiér Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Premiér Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Premiér Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.