Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Havaj chce střelce zanést do databáze FBI. Naráží na odpor zbrojařské lobby

USA

  19:00
HONOLULU/PRAHA - Havaj nikdy nebyla konformním americkým státem. A zdaleka nejen kvůli své geografické izolaci v podobě čtyř tisíc kilometrů, které ji dělí od nejbližších kalifornských břehů, nebo šestihodinové propasti časových pásem od metropole. Ostrovní stát tradičně není příliš nakloněn držení zbraní a má v tomto ohledu jedny z vůbec nejpřísnějších pravidel ze všech padesáti amerických států. A jak se zdá, nejraději by ještě přitvrdil.
Havaj by se  ráda stala prvním americkým státem, který by propojil registr...

Havaj by se ráda stala prvním americkým státem, který by propojil registr vlastníků zbraní s databází FBI. foto: Shutterstock

Havaj by se totiž ráda stala prvním americkým státem, který by propojil registr vlastníků zbraní s databází FBI. Znamenalo by to, že pokud by byl zatčen nějaký ostrovan vlastnící zbraň v kterémkoliv jiném americkém státě, byla by na to automaticky upozorněna havajská policie.

To, co se může zdát takřka samozřejmostí, totiž v někdy komplikované hierarchii pravomocí federálních a státních úřadů až takovou samozřejmostí není. A velmi názorně se to projevuje právě na tom, když někdo kvůli svému chování v jiném státě přijde o právo držet zbraň. Nemusí jít přitom hned nutně o loupež či vraždu, ale třeba o požití omamných látek nebo domácí násilí.

Britský gang pašoval ‚nefunkční‘ zbraně ze Slovenska, teď členům hrozí doživotí

Ačkoliv by měl dotyčný následně přijít o možnost vlastnit zbraň, úřady v jeho domovském státě se o tom nemusí vůbec dozvědět. Stane se tak teprve v okamžiku, kdy se rozhodne pořídit si další zbraň a při žádosti o její registraci dostanou úřady při lustrování žadatele upozornění. A to ještě zdaleka ne ve všech státech, protože registraci po koupi vyžadují jen některé.

„Zjišťujeme takové věci vlastně jen náhodou,“ připustil agentuře AP šéf kriminálního oddělení v Honolulu Richard Robinson, který se na vypracování návrhu nového zákona podílel.

Zbrojaři se ohánějí ústavou

Havajský senátor Will Espero, který zákon o propojení registru držitelů zbraní a FBI formálně předložil, spolu s vedením honolulské policie argumentuje, že by ostrovní stát mohl posloužit jako vzor. Držení zbraní je sice regulováno federálně, jednotlivé státy ale mohou přijmout pravidla přísnější, než je federální legislativa.

Návrh zákona nyní čeká schvalovací kolečko. Konečné slovo bude mít guvernér Havaje. Už teď ovšem návrh naráží na odpor mimořádně vlivné zbrojařské lobby, reprezentované v první řadě Národní střeleckou asociací (NRA).

Jen stěží si lze představit mocnějšího soupeře. NRA má pět milionů členů a její příjmy v roce 2010 server Business Insider vyčíslil na 228 milionů dolarů. Není proto až tak překvapivé, že zatím pokaždé vyzněly snahy o regulaci zbraní i na federální úrovni naprázdno. Ať už to bylo po střelbě na základní škole v Newtownu v roce 2012, či naposledy po prosincovém útoku mladých radikálů Syeda Farooka a Tashfeen Malikové v kalifornském San Bernardinu.

Tajemný obchod se zbraněmi. Bulharský nadšenec odhalil mnohamilionový kontrakt se Saúdy

Řada Američanů vlastnících zbraň sice již dnes povinně figuruje v podobné databázi, známé jako „Rap Back“. Většinu z nich ale tvoří lidé vykonávající optikou úřadů do jisté míry citlivé profese – piloti, ale také třeba učitelé nebo řidiči autobusů. Střelecká asociace se ovšem ve sporu o plošnou registraci ohání druhým dodatkem americké ústavy, zaručujícím občanům právo držet a nosit zbraň.

Tato zvlášť citlivá otázka se přitom poměrně intenzivně promítá i do boje o Bílý dům. Zatímco Donald Trump se nedávno na kongresu NRA v Louisvillu nechal slyšet, že „ji nikdy nezradí“, Hillary Clintová se pasovala do role obhájkyně restrikcí ve světle 33 tisíc zmařených životů, které ročně ukončí v USA výstřely.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!