13. ledna 2018 21:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‘Vyhledejte okamžitý úkryt‘. Havaj vyděsila falešná esemeska varující před raketovým útokem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 21Diskuse
„Nic vám nehrozí,“ stojí na silničním poutači na Havajském ostrově Oahu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Nic vám nehrozí,“ stojí na silničním poutači na Havajském ostrově Oahu. | foto: Reuters

HONOLULU Obyvatele Havajských ostrovů v sobotu vyděsil poplach varující před okamžitou hrozbou útoku balistické rakety. Lidé do svých mobilů dostali textovou zprávu, která výslovně upozorňovala, že nejde o cvičení. Poplach byl zakrátko odvolán s tím, že jde o omyl.

„Havaj ohrožuje letící balistická raketa. Vyhledejte okamžitý úkryt. Nejde o cvičení,“ stálo podle agentury AP v esemesce. Zpráva na ostrovech vyvolala paniku a pozdvižení na sociálních sítích.

Havaj ohrožují severokorejské balistické rakety, o nichž Pchjongjang tvrdí, že mají dostatečný dolet, aby zasáhly i kontinentální USA. Americký ostrovní stát je severokorejskému území nejblíže, na Havajské ostrovy by severokorejská raketa dopadla 20 minut po startu.

Co falešný poplach způsobilo, není zatím jasné. Letitý varovný systém z dob studené války byl oživen koncem minulého roku, místo sovětských bomb mají ale sirény varovat před severokorejskými strategickými raketami.

13.ledna 2018 v 19:49, příspěvek archivován: 13.ledna 2018 v 21:06

JUST IN: Officials say an alert sent to people in Hawaii about an imminent ballistic missile strike was only a test. There is no missile threat to Hawaii, according to the Hawaii Office of Emergency Management https://t.co/uvP73Nju6A https://t.co/S79oQWhx7J

Havajský senátor Brian Schatz oznámil, že rozeslání falešné varovné zprávy bylo způsobeno lidskou chybou, která je „totálně neodpustitelná“. Vyšetřování rovněž zahájila americká Federální komunikační komise (FCC), hlavn Topolánek í americký telekomunikační regulátor.

CNN s odvoláním na havajského guvernéra Davida Igea uvedla, že rozeslání zprávy vyvolal zaměstnanec havajské agentury pro mimořádné situace, který při střídání směn zmáčkl špatné tlačítko.

O poplachu byl podle Bílého domu informován prezident Donald Trump, kterého zpráva zastihla na golfovém hřišti na Floridě. Podle prezidentské kanceláře šlo „čistě o vnitrostátní cvičení“.

ČTK
  • 21Diskuse
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.