12. května 2018 10:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Havajská sopka Kilauea hrozí náhlým únikem magmatu. Čas na evakuaci nemusí být vůbec žádný

Magma, kterému se po průniku na povrch říká láva, ze sopky uniká již několik... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Magma, kterému se po průniku na povrch říká láva, ze sopky uniká již několik... | foto: ČTK

HONOLULU Úřady na ostrově Havaj, který je největší na Havajském souostroví, se obávají zničujícího úniku magmatu z aktivní sopky Kilauea. Místní obyvatelé podle agentury Reuters obdrželi varovné textové zprávy, které je upozorňují na velice omezený, případně žádný čas na evakuaci v případě nových výronů magmatu.

Magma, kterému se po průniku na povrch říká láva, ze sopky uniká již několik dní. Pomalu postupující láva během té doby zničila 27 domů. Nyní se ale geologové obávají, že by mohl nastat náhlý a masivní výron magmatu doprovázený únikem toxických plynů do ovzduší.

Nyní se ale geologové obávají, že by mohl nastat náhlý a masivní výron magmatu...
Úřady na ostrově Havaj, který je největší na Havajském souostroví, se obávají...

Sopka Kilauea na ostrově Havaj, který je znám i jako Velký ostrov, je vysoká 1200 metrů a je jedním z nejaktivnějších vulkánů na světě. Aktivitu vykazuje prakticky nepřetržitě od roku 1983, v 90. letech láva z této sopky zničila na 200 domů.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz