Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Na letišti u Everestu narazilo letadlo české výroby do zaparkované helikoptéry. Zahynuli tři lidé

Svět

  9:35aktualizováno  14:06
Káthmándú - Tři oběti na životech si v neděli vyžádala nehoda letadla L-410 české výroby, které při startu na jediném nepálském letišti poblíž hory Mount Everest narazilo do zaparkované helikoptéry. Další čtyři lidé byli zraněni, napsala agentura AP. Mezi mrtvými je pilot a dva policisté, kteří stáli u vrtulníku.

Podle zástupce leteckých úřadů letoun dostal na rozjezdové dráze smyk. foto: Reuters

Podle zástupce leteckých úřadů letoun dostal na rozjezdové dráze smyk.
Mezi mrtvými je pilot a dva policisté, kteří stáli u vrtulníku.

Stroj společnosti Summit Air mířil z města Lukla do nepálské metropole Káthmándú, když při startu okolo deváté hodiny ranní místního času narazil do vedle stojící helikoptéry aerolinek Manang Air. Podle zástupce leteckých úřadů letoun dostal na rozjezdové dráze smyk. Po nárazu se oba stroje vzňaly, uvedl server Aviation24.be. Podle policie nebyli při vzletu na palubě přítomni žádní cestující.

Stroj společnosti Summit Air mířil z města Lukla do nepálské metropole...

„Všichni zranění byli převezeni do nemocnice v Káthmándú,“ uvedl ředitel Fish Tail Air Suman Pandey. Do Káthmándú byla převezena i těla tří obětí.

Oba stroje, které vlastní soukromé aerolinky, a které přepravují především turisty do odlehlých oblastí, byly při nehodě kompletně zničeny.

Oblíbená L-410

Podle informací nepálských médií i Summit Air se jednalo o letadlo L-410, což je stroj od kunovického výrobce Aircraft Industries. L-410 dokáže pojmout 19 pasažérů a díky své odolnosti je oblíbené právě v těžkých podmínkách a na letištích s krátkou dráhou. Dokáže totiž přistávát či vzlétat na krátkém a neudržovaném terénu. 

Podle webu Aviation Safety Network, který eviduje letecké nehody, byl tento havarovaný stroj poměrně nový, poprvé vzlétl v roce 2013. 

Letiště v Lukle, které se nachází v nadmořské výšce 2845 metrů nad mořem, je považováno za nejnebezpečnější leteckých přístav na světě, zejména kvůli krátké přistávací dráze a obtížnému přístupu. Létat z něj mohou pouze vrtulníky a malá letadla.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...