6. června 2012 16:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Havárie vrtulníku NATO. Zemřeli dva američtí vojáci

Americký vrtulník v Afghánistánu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký vrtulník v Afghánistánu (ilustrační foto) | foto: Reuters

KÁBUL Při havárii vrtulníku mezinárodních koaličních sil v Afghánistánu zahynuli dva vojáci Severoatlantické aliance.

Neštěstí se stalo na východě země, mezinárodní koalice k němu ale další podrobnosti nesdělila. Neoficiální zdroj tvrdí, že o život přišli Američané.

Podle AP není zatím jasné, zda šlo o nehodu. Příčiny pádu stroje se vyšetřují. Nejmenovaný vysoký představitel amerického ministerstva obrany citovaný stejnou agenturou uvedl, že při havárii stroje v provincii Ghazní zemřeli dva američtí piloti. Podle stejného zdroje v oblasti v tu dobu existovaly známky nepřátelské činnosti.

ČTĚTE TAKÉ:

V lednu při havárii vojenského vrtulníku v jihoafghánské provincii Hílmand zahynulo šest příslušníků zahraničních jednotek působících v asijské zemi.

Šlo tehdy o nejvážnější havárii sil NATO od loňského srpna, kdy ve východním Afghánistánu zahynulo při pádu helikoptéry 22 příslušníků elitních jednotek SEAL.

Při úderu NATO zemřelo 15 civilistů

Při náletu Severoatlantické aliance na ozbrojencům v Afghánistánu bylo dnes zabito nejméně 15, podle některých zpráv však nejméně 18 civilistů. Podle agentury AFP to oznámili místní činitelé. Mezi mrtvými jsou prý ženy a děti. Aliance zprávu nepotvrdila.

Afghánské a zahraniční síly obklíčily v odlehlé vesnici dům, kde se prý shromáždili velitelé Talibanu. Talibance vyzvali, aby se vzdali, dostali se ale pod palbu. Síly NATO pak požádaly o leteckou pomoc.

Podle afghánských představitelů bylo při náletu ve vsi Sadžavand zabito 18 civilistů včetně žen a dětí. O život prý přišlo také osm velitelů Talibanu.

ČTK

Pronájem bytu 3+kk, 114 m2, terasa, zahrada, parking
Pronájem bytu 3+kk, 114 m2, terasa, zahrada, parking

Pavla Lista, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav - Brandýs nad Labem, okres Praha-východ
17 800 Kč