5. července 2017 7:31 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Evropský parlament pojmenuje svou novou budovu ve Štrasburku po Havlovi

Záběr z dokumentu Občan Havel přikuluje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záběr z dokumentu Občan Havel přikuluje. | foto: Česká televize

ŠTRASBURK Nová budova Evropského parlamentu ve Štrasburku ponese od středečního dne jméno někdejšího československého a českého prezidenta Václava Havla. Slavnostní inaugurace se kromě předsedy europarlamentu Antonia Tajaniho zúčastní také Havlova choť Dagmar a další hosté.

Bývalý disident a prezident je v EU ceněn jako obhájce lidských a občanských práv. „Václav Havel a jeho životní dílo je odkazem pro všechny ty, kteří věří v Evropu tolerance, respektu a boje za svobodu,“ řekl tehdejší předseda europarlamentu Martin Schulz loni v říjnu v den, kdy by Václav Havel slavil osmdesátiny.

Mezi uměleckými díly v budově visí také v jedné z jednacích místností tapiserie podle návrhu Petra Síse. Je mimořádným dílem, na kterém francouzští tkalci pracovali tři měsíce. Je na ní vyobrazena silueta Pražského hradu, nad níž letí postava tvořená hejnem bílých ptáků. Její větší obdobu znají cestující z pražského letiště Václava Havla.

ČTK

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz