Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hipstři si neříkáme, tvrdí kurdští gentlemani, pro které Irák není jenom válka

Svět

  18:00
ERBIL/PRAHA - Irák není jenom válečná zóna. Tak by se ve zkratce daly shrnout aktivity skupiny kurdských mužů, kteří si na severu Iráku založili gentlemanský klub Mr.Erbil. „Měli jsme pocit, že naše generace je zodpovědná za to, aby učinila kroky, nejen k lepší ekonomice, ale aby i média postupem času změnila svůj pohled na náš region,” uvedl klub pro server lidovky.cz.

Členové klubu Mr. Erbil. foto: Mustafa Khayat Photography

Vše začalo na jaře v roce 2016, kdy se skupina mladých, hezky oblečených mužů sešla v samém srdci jednoho z nejstarších osídlených městských sídel na světě. A právě město Erbil, které je hlavním městem autonomní oblasti Kurdů, dalo klubu název.

Členové klubu Mr. Erbil.

„Postupem času jsme se ze tří rozrostli na třicet. Všichni společně sdílíme zájem o módu stejně jako nadšení pro pozitivní změny. První setkání jsme pojmenovali Setkání gentlemanů 2016. Pozitivní ohlasy, které jsme dostali, nás v naší činnosti ještě více motivovali,” řekli zástupci Mr.Erbil, kteří si za vzor vzali módní organizaci Pitti Uomo.

Média, která si aktivit klubu začínají více všímat, o jeho členech často mluví jako o hipstrech, takové pojmenování však samotní představitelé odmítají. „Hipstři si neříkáme. Mluvíme o sobě jako o gentlemanech navenek a dobrosrdečných uvnitř.”

Ženská inspirace

Móda, jejímž prostřednictvím se tito muži rozhodli ukázat trochu jinou stránku Kurdů a Iráku, než jakou je možné v médiích vídat, však není jediným tématem, na které by členové Mr.Erbil rádi upozornili. Mezi další patří ženská práva, místní ekonomika i ochrana životního prostředí.

Klub Mr. Erbil si své jméno vybralo podle stejnojmenného města.

„Na našem facebooku a instagramu publikujeme sérii ‚Čtvrteční ženská inspirace,‘ kde podporujeme ženy, které jsou v naší komunitě aktivní a jdou si za svými osobními cíli, ať už jde o produkci místních výrobků nebo boj za ženská práva. Věříme, že za každým úspěšným gentlemanem stojí silná žena. Věříme, že naše ženy mají ve společnosti velkou roli.”

Kocher @walladbegi is our Thursday's "WOMEN's INSPIRATION" she is a survivor of the Halabje chemical genocide in 1988, born in Halabja 1983. Following many diddicults times in Kurdistan, Kochar and her family flied to Sweden 1994, and then Kocher moved to UK 2003 where she studied medical science, master of research in breast cancer and has recently finished her PhD in cardiovascular diseases. Kochar spends most of her time on research but also promotes and works towards equal rights for every individual. She is thriving towards encouraging young individuals from Kurdistan to study science as it is a very important aspect in the medical field. She has participated in numerous programs talking about heart diseases to help and encouraging people to understand the importance of a healthy life and the consequences of heart diseases. Her spare time is spend working with autistic people, and recently a co-founder of a new organisation in Sweden to help medically needed individuals in Kurdistan. Tag us on your photos or use #MrErbil or #MrsErbil hashtag so we can see your updates easily, for getting featured.. #GirlsInspiration #DoctorWho #Scientist #humanitarian #FromErbilKurdistan #ProudlyMadeInKurdistan #DapperKurd #Arbil #Hawler #Kurdistan #Kurd #ErbilFashionBlogger #GirlsTime #KurdishGirl #Doctors #Kirkuk #Slemani #Duhok #Halabja #Ranya #KurdaBora #Zakho #ProudToBeKurd #GirlsWeekend #WomenPower #Researcher #GirlsCanDoItToo #medicalStudent

Příspěvek sdílený From Erbil Kurdistan (@mr.erbil),

Jedním dechem však členové gentlemanského klubu dodávají: „Nechtěli jsme ale pouze přinést pozornost k ženským právům, ochraně našeho životního prostředí a selhávající ekonomice, ale také přijít na to, jak tyto problémy v rámci regionu řešit.”

Devastace zemědělství a nástup IS

V průběhu času se život Kurdů značně změnil, ať už jde o možnost cestovat či lepší vzdělání. Poté, co si však prošli režimem bývalého iráckého vůdce Saddáma Husajna, kdy po jeho smrti zažil region ekonomický vzestup, objevil se Islámský stát a s ním i další ekonomický propad.

Klub Mr. Erbil na pozadí s historickými místy města.

„Nejdřív jsme si museli projít válkou a režimem Saddáma Husajna, který chemickými zbraněmi zabil přes pět tisíc lidí, nechal vypálit na čtyři a půl tisíce vesnic, čímž zdevastoval místní zemědělství, zaživa pohřbil na sto osmdesát dva tisíc lidí, jen proto, že se hlásili ke kurdské národnosti a odmítli jeho diktátorství. V té době jsme nemohli cestovat ani sledovat pokrok v ostatních zemích. Po roce 2003, kdy byl Kurdistán osvobozen, se region začal rozvíjet po všech možných stránkách. Nicméně v roce 2014 se objevil Islámský stát a ekonomika začala padat. Ať už díky cenám ropy či množství uprchlíků, což náš region nebyl sám schopen zvládnout,” popsali kurdští gentlemani. Dnes už se ale podle jejich slov začíná regionu opět dařit trochu lépe.

„Tehdy byla třeba podpory ze strany vlády, nicméně vláda nebyla schopna zvládnout takovou situaci sama. Lidé ztratili motivaci k životu i budoucnosti. Nikdo nevěděl, co se stane se všemi válkami a krizemi, co náš region postihly. Lidé se cítili v depresi.” A právě takový postoj dovedl zakladatele klubu k myšlence, že je třeba učinit takové kroky, které místní ekonomiku vynesou opět k lepším číslům.

Členové klubu Mr. Erbil.

Závislost na místních produktech

„Pokusili jsme se vytvořit několik místních podniků. Naším cílem je větší závislost na místních produktech, čímž doufáme, že se podaří vytvořit více pracovních míst. Jedna ze společností, na kterou jsme nejpyšnější, nese název Rishn. Jedná se o kosmetickou značku, která cílí na mužskou péči jako olej na vousy či vosk na knír. Nejprve šlo o místní hit, nyní má Rishn zákazníky po celém světě,” uvedl klub.

Členové klubu Mr. Erbil si zakládají na padnoucích oblecích.

Ekonomiku se snaží podporovat také tím, že si obleky nechávají šít u místního krejčíře. „Všechny aktivity klubu si hradíme z vlastních peněz, čímž alespoň přinášíme trochu pozitivní atmosféry do naší komunity.”

Členové klubu Mr. Erbil.
Klub Mr. Erbil si své jméno vybralo podle stejnojmenného města.

Vlastní značka i tradiční kultura

Největším snem však dál zůstává vlastní značka oblečení. „Dalším naším snem je mít vlastní kamenný gentlemanský klub, holičství, krejčovství, kam bychom mohli přivést zpátky Afandi módu 20. a 30. let,” prozradil Mr.Erbil. Toto přání odkazuje na tzv. kurdské „afandi” nebo „lordy”, vzdělané či velmi respektované muže, kteří se oblékali do svých nejlepších šatů, v nichž navštěvovali místní čajovny.

Pozornost ke kurdské kultuře a stylu oblékání se členové Mr.Erbil pokusili přitáhnout také na jaře tohoto roku, kdy v tradičnějším oblečení oslavili Kurdský nový rok. „Během roku máme čtyři setkání, druhé se koná na jaře, kdy se 31. března slaví Kurdský nový rok. Tím, že během něj nosíme tradiční kurdské oblečení a následně sdílíme fotografie, představujeme kulturu našeho regionu zbytku světa. Také se snažíme přitáhnout pozornost turistů k historickým místům.”

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...