Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Atomové peklo. Hirošima,město které povstalo z popela

Hirošima po katastrofě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hirošima po katastrofě | foto: ČTK

TOKIO Japonské město Hirošima si připomíná 67. výročí svržení atomové bomby. Při vzpomínkovém shromáždění zazněly výzvy k likvidaci jaderných arzenálů.

V hirošimském mírovém parku, jenž leží nedaleko místa dopadu bomby v roce 1945, se shromáždilo na 50 tisíc lidí. Výbuch tehdy zničil většinu města a zabil 140 tisíc obyvatel. Druhá bomba byla svržena o tři dny později na Nagasaki, kde zemřely další desítky tisíc lidí. Tyto útoky nakonec vedly ke kapitulaci Japonska.

Vnuk prezidenta, který rozhodl o svržení pumy

Vnuk bývalého amerického prezidenta Harryho Trumana, který  v roce 1945 schválil svržení dvou atomových bomb na Japonsko, o víkendu přijel do Hirošimy. Clifton Truman město navštívil jako akt smíření mezi oběma národy.

Dnešní slavnostní ceremoniál, jehož se zúčastnili zástupci sedmi desítek zemí, začal rozezněním zvonu a chvílí ticha. Hirošimský starosta Kazumi Macui prohlásil, že Japonsko musí sehrát výraznější roli v globálním úsilí o odzbrojení. Vyzval světové vůdce, aby město navštívili a "hloubali o míru".

Starosta připomněl Fukušimu
Připomněl také loňskou katastrofu v jaderné elektrárně ve Fukušimě, kterou způsobilo zemětřesení a přívalová vlna tsunami. Nehoda ukázala nebezpečí jaderné technologie, a to i když je určena k mírovým účelům, řekl. Vláda by měla pro Japonsko vytvořit bezpečnou směs energetických zdrojů.

Nesmazatelná česká stopa - Průmyslový palác Jana Letzela v Hirošimě

Nesmazatelná česká stopa - Průmyslový palác Jana Letzela v Hirošimě se stal symbolem atomového výbuchu

Průměrný věk lidí, kteří přežili atomový výbuch, je nyní 78 let, poznamenal starosta. Město se jim snaží poskytnout ještě větší zdravotní péči a také pořizuje záznamy z jejich zkušeností a zážitků z onoho smutného dne.

Japonský premiér Jošihiko Noda prohlásil, že Japonsko musí zkušenosti předat budoucím generacím, aby poučení z Hirošimy nebylo zapomenuto. Spojené státy, které obě bomby na japonská města svrhly, na shromáždění zastupoval velvyslanec John Ross.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky
ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky

V současné době se zdá, že udržet si manželský vztah, je stále těžší. Pokud je rozvod nevyhnutelný, pomoci může mediace. Tou se zabývá Mgr. Eva Vaňková, která působí jako rozvodová mediátorka a advokátka.