Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

76 let od svržení atomové bomby na Hirošimu: zástupci města prosili účastníky olympiády o minutu ticha, MOV odmítl

Japonská Hirošima si připomněla výročí 76 let od svržení americké atomové bomby. (6. srpna 2021) foto: AP

Hirošima si v pátek připomněla minutou ticha 76 let od svržení americké atomové bomby. Zástupci města prosili, aby minutu ticha drželi i účastníci olympijských her v Tokiu, Mezinárodní olympijský výbor to ale odmítl, napsala agentura DPA.
  9:01

Podle japonských médií se mnozí v Hirošimě po tomto odmítnutí ze strany předsedy MOV Thomasa Bacha cítili podvedení. Domnívali se prý, že nedávná návštěva Hirošimy bude pro šéfa MOV natolik významná, že vyslyší přání města a minuta ticha se uskuteční i v dějištích olympiády.

Bach hirošimský Park míru navštívil krátce před začátkem her. Položil tam věnec a držel minutu ticha za oběti exploze jaderné bomby.

Mluvčí MOV uvedl, že jedna část nedělního závěrečného ceremoniálu olympijských her bude věnována památce lidí, kteří přišli o život při tragických událostech, jako byla ta v Hirošimě.

Bezprostředně po svržení americké atomové bomby na Hirošimu zahynuly desítky tisíc lidí. Podle odhadů do konce roku 1945 zemřelo 140 000 lidí, tisíce zemřely později na následky zranění a radiace.

Tři dny po mohutné explozi v Hirošimě svrhli Američané druhou jadernou bombu nad městem Nagasaki. Krátce poté Japonsko kapitulovalo.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat