Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Historický okamžik. Zastupitelé schválili reparace pro černošské obyvatele v americkém městě

Protesty proti násilí v USA. foto: Lindsey WassonReuters

Doporučujeme
ASHEVILLE/PRAHA - Vlna rasového uvědomění, která se vzedmula po smrti černocha George Floyda, má další pokračování. Zástupci amerického města Asheville v Severní Karolíně odsouhlasili reparace pro černošské obyvatelstvo.
  5:00

Jako historický okamžik popisuje CNN hlasování zastupitelstva ve městě Asheville. To jednomyslně rozhodlo o reparacích pro černochy, kteří v něm žijí a tvoří dvanáct procent tamní populace.

Samotné reparace nemají spočívat v přímém vyplácení peněz černošské komunitě. Město ale za pomoci investic do konkrétních obytných zón plánuje smazávat sociokonomické rozdíly mezi černochy a bělochy, které jsou podle zástupců města způsobené rasovou segregací z minulosti. Ke stejnému kroku pak vyzývají i zákonodárný sbor a federální vládu USA.

VIDEO: Pohled do zóny v Seattlu. Rebelové hlásí, že je policie ignoruje, v parcích si zakládají komunitní zahrádky

Plán má ale své trhliny. Již na jednání zastupitelstva se podle CNN údajně ozývaly hlasy, že chybí konkrétní údaj, kolik peněz bude reparační plán město stát. To uznala i jedna ze zasedajících Sheneika Smithová. „Potřebujeme si sednout ke stolu, abychom si stanovili výdaje a znázornili, jak souvisí s uvedenými cíli,“ uvedla.

Reakce obyvatel Asheville na rozhodnutí města byly podle amerických médií smíšené. Někteří s reparacemi souhlasí, jiným přijdou urážlivé a zbytečné – myslí si, že by černoši dokázali ve městě uspět i bez nich. Našli se i tací, kteří takové „odškodnění za minulost“ považují za neupřímný krok města ve snaze získat podporu. „Naše snahy v tomto směru nemají osobní pohnutky,“ reagovala na kritiku starostka města Esther Manheimerová.

Úvahy o reparacích v minulosti

Otázka reparací v USA nicméně není ničím novým. Myšlenka odškodnění černošského obyvatelstva za roky v otroctví se objevila již po americké občanské válce (1861-1865). Tehdy se uvažovalo, že kompenzace bude spočívat v daru šestnácti hektarů půdy a jednoho mezka. Nápad však po desítky let narážel kvůli své nákladnosti a neochotě politiků na odpor a postupně vymizel ze scény.

Hovořit o něm začaly politické špičky opět až roku 2014. Tehdy spisovatel Ta-Nehisi Coates vydal článek v magazínu The Atlantic s názvem „Případ reparací“. Řada zákonodárců poté v dané tématice rozeznala možnost k zisku hlasů černošské populace a vzala ho za své. Problémem při celoplošném prosazení reparací ale zůstávají finance. Podle odhadů právníků či akademiků se náklady pohybují v rozmezí stovek miliard až bilionů korun. Nelze se tedy divit, že už od roku 1991 leží v Kongresu zákon Johna Conyerse o odškodnění, který nikdy nebyl předložen k projednání.

Autor: