14. října 2012 13:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Historický úspěch komunistů, glosují české volby ve světě

Drtivé vítězství levice v Česku si všímají ruská média | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Drtivé vítězství levice v Česku si všímají ruská média |

Drtivé výhry levice v Česku si všímají i zahraniční média. Většina zpravodajských serverů hodnotí výsledek jako reakci na nepopulární reformy Nečasova kabinetu. Podle německého listu Die Zeit stojí za nízkou volební účastní korupční skandály, které otřásly důvěrou voličů. Rakouský Der Standard píše o historickém úspěchu komunistů,.

"České vláda konzervativního premiéra Petra Nečase utrpěla těžkou porážku v krajských volbách. Sociální demokraté a komunisté vyhráli v 11 z 13 obvodů, informuje německý list Die Zeit stejně jako většina zahraničních serverů o výsledku volebního klání. Ten je podle rakouského listu Der Standard dokoce historickým úspěchem komunistů. "Levice jako jasný vítěz - historický úspěch komunistů," hlásá podtitulek článku. Jako debakl české vlády shrnuje volby i další rakouský deník Die Salzburger Nachrichten.  

Češi potrestali premiérovu stranu za úsporná opatření, hlásí agentura Bloomberg

Češi trestali úsporná opatření, shodují se světová média. Printscreen ze serveru amerického magazínu Bloomberg Business.

Apatie českých voličů
"Nízká volební účast je odrazem rozčarovnání a apatie českých voličů," píše polská Gazeta Wyborcza. Jako výprask hodnotí agentura Reuters propad ODS. Voliči ji tak potrestali za vládní úspory a korupční skandály. Agentura si všímá především neobvykle hlubokého propadu občanskodemokratické voličské základny. Pro ODS totiž hlasovalo je 12,3 procenta voličů, což je zhruba polovina hlasů, které ODS obdržela při minulých krajských volbách v roce 2008.

Německá agentura DPA a rakouská APA agentury pak vypichují zejména situaci v Plzeňském kraji, jakožto jediném kraji, který ODS díky nedávno odvolanému ministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi uhájila. Výsledků voleb si všímají i média na Slovensku. Ta ale ve většině případů přebírají informace od českých kolegů.

Lidovky.cz, jvJana Vrubelová

Najdete na Lidovky.cz