9. října 2012 11:00, aktualizováno  13:58 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hitlerova dcero, pryč z Řecka! Merkelovou střeží tisíce policistů

"Hitlerova dcero, pryč z Řecka," hlásal transparent. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy "Hitlerova dcero, pryč z Řecka," hlásal transparent. | foto: Reuters

ATÉNY Největší aktuální nepřítel Řeků se jmenuje Angela Merkelová. Kvůli návštěvě německé kancléřky, první od vypuknutí dluhové krize na začátku roku 2010, vypukly v Aténách masivní protesty. Podle serveru listu Kathimerini policie zatkla nejméně 50 lidí ohrožujících veřejný pořádek

Šestihodinovou návštěvu Merkelové provází mimořádná bezpečnostní opatření. Do služby byly povolány tisíce policistů a v části centra Atén budou do večera zakázána veřejná shromáždění. Již v pondělí proti návštěvě kancléřky v centru metropole podle agentury Reuters demonstrovalo asi 8 tisíc lidí. Dnes se v Aténách sešlo celkem 25 tisíc protestujících.

15 tisíc lidí demonstrovalopřed budovou parlamentu a dalších 10 tisíc stoupenců radikálního odborového hnutí PAME na třídě Stadiu. Řada demonstrantů se "vyzdobila" hákovými kříži.

Merkelová by s řeckým premiérem Antonisem Samarasem měla odpoledne jednat především o reformních plánech jeho vlády. Řecká vládní koalice se nedávno dohodla na úsporných opatření v objemu zhruba 11,5 miliardy eur (287 miliard korun), která jsou třeba k získání dalších peněz z mezinárodní úvěrové pomoci.

Mluvčí kancléřky Steffen Seibert řekl, že Merkelová kroky Atén oceňuje, její návštěva ale nijak nepředjímá závěry mezinárodních věřitelů, kteří úsporná opatření Řeků studují.

ČTK, Lidovky.cz