Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona 2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

HIV pozitivní dárce spermatu? Na Novém Zélandu spustili projekt, který bourá tabu

Červená stužka - symbol boje s virem HIV. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Červená stužka - symbol boje s virem HIV. | foto: Shutterstock

AUCKLAND Nový Zéland je nyní domovem pro „Pozitivní sperma“. Tak se jmenuje první HIV pozitivní spermabanka, kterou její zakladatelé otevřeli, aby pomohli prolomit stigma, jemuž často nakažení lidé musí čelit.

Přihlásili se už tři dárci. Jsou sice infikovaní, hladina viru v jejich tělních tekutinách je ale díky pravidelné léčbě tak malá, že standardními testovacími metodami není zjistitelná. Virus není z těla pryč, ale údajně není možné jej přenášet na jiné osoby chráněným stykem nebo porodem.

„Lidé žijící s HIV se bojí mít děti, aby nemoc nepřenesli na partnera nebo dítě. A to je něco, co potřebujeme odstranit,“ říká lékař infekčních chorob a profesor aucklandské univerzity Mark Thomas.

„Strach ze zavržení může lidi odradit, aby se nechali testovat a nakažení se proto neodhodlají k léčbě,“ tvrdí Thomas.

„HIV pozitivní spermabanka je naprosto bezpečná,“ ujišťuje Thomas, který pracuje s lidmi infikovanými HIV už přes 30 let. „Jsem rád, že za ta léta mohu pozorovat velké pokroky v tom, jak se veřejnost na HIV pozitivní lidi dívá,“ dodává.

Bude jasně řečeno, že dárce je HIV pozitivní

Spolupráce mezi dárcem a potenciální rodičkou funguje na základě dohody, hledající je vždy informována o jeho zdravotním stavu a bez jejího souhlasu nelze v procesu pokračovat. Stejně tak musí souhlasit i dárce, informuje server Newsweek.com.

Dárci, kteří se k výzvě připojili, oceňují, že dostali příležitost zanechat svou stopu v dalších generacích a mohou se tak zařadit do normálního životního cyklu.

Rodrigo Olin z novozélandské nadace pro AIDS dodává, že instituce Pozitivní sperma je velmi důležitým krokem proti tlaku, kterému HIV pozitivní jedinci čelili. „Nemohli jsme věnovat sperma a tvořit tak životy. Nyní můžeme.“

Před dvěma lety se pokusili prolomit trápení HIV pozitivních lidí v torontské restauraci, když na dva dny otevřeli podnik, v němž připravovali a servírovali jídlo pouze HIV pozitivní lidé. Projekt se setkal s úspěchem i přes to, že podle průzkumů by od infikovaného člověka pozřelo jídlo pouze 50 procent Kanaďanů.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!