Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hizballáh se stahuje z Bejrútu

Svět

  18:29
BEJRÚT/PRAHA - Libanonský premiér Fuád Siniura dnes v první veřejné reakci označil obsazení části Bejrútu bojovníky hnutí Hizballáh za ozbrojený puč proti demokracii v zemi. V televizním projevu, z něhož citovala agentura Reuters, ale zároveň ujistil, že Hizballáh neovládne celý stát.

Libanonský premiér Fuád Siniura během své sobotní veřejné reakce foto: ČTK

Hnutí posléze oznámilo, že své ozbrojence z Bejrútu stahuje. Nejméně desítku ozbrojenců prosyrské opozice v severním Libanonu zabili stoupenci vlády.

"Váš stát nepadne pod kontrolu pachatelů převratu," zdůraznil Siniura. "Nevyhlásili jsme a nevyhlásíme Hizballáhu válku, nedovolíme ale útoky na (bejrútské) čtvrti a domy a zabíjení nevinných civilistů."

Použití síly není podle Siniury řešením. "Řešením je dialog, jehož předmětem musejí být zbraně Hizballáhu."

Do části Bejrútu, obsazené v pátek opozičním hnutím Hizballáh, se dnes začal pozvolna vracet normální život. Bojovníci Hizballáhu, kteří západní čtvrti libanonské metropole dobyli po třídenních krvavých střetech se stoupenci vládní většiny, se dnes začali z bejrútských ulic stahovat.

K tomuto rozhodnutí je prý vedlo to, že armáda zvrátila kroky vlády namířené proti hnutí. "Libanonská opozice ukončí ozbrojenou přítomnost v Bejrútu, takže hlavní město bude v rukou armády," uvádí se v prohlášení Hizballáhu.

Napjatý klid v Bejrútu dnes nicméně narušil útok na pohřební průvod v západní čtvrti Tarík Džadída. Neznámí střelci, kteří spustili na jeho účastníky palbu ze střechy domu, zabili pět lidí a 35 dalších zranili. Šest zraněných je podle nemocničních zdrojů v kritickém stavu.

Boje si podle agentury AP v celé zemi vyžádaly od středy na 37 mrtvých a kolem osmi desítek zraněných. Z nich 12 přišlo o život dnes, když skupina mužů loajálních vůči Harírímu při bojích vtrhla do úřadoven opoziční Syrské národní socialistické strany ve městě Halba v sunnitské oblasti severního Libanonu.

Mrtví jsou z obou stran, dvě desítky bojovníků utrpěly zranění. Po střetu útočníci kanceláře podpálili. Bojovníci Hizballáhu, jediného hnutí, které neodzbrojilo, a dalšího šíitského uskupení Amal, vyhnali ze západních čtvrtí Bejrútu stoupence sunnitského vůdce parlamentní většiny podporované Západem Saada Harírího.

Násilím také přinutili všechny sdělovací prostředky patřící Harírího rodině ukončit vysílání. Na hlavních třídách Bejrútu jsou ve velkém počtu rozmístěni vládní vojáci. Převážně střeží oficiální instituce jako je sídlo vlády nebo centrální banky; dostali ale rozkaz nezasahovat do bojů z obav před rozkolem přímo v armádě, která je v Libanonu považována za jedinou instituci, která ještě zůstala pevná a jednotná.

Silnice vedoucí na mezinárodní letiště v Bejrútu zůstává zablokována barikádami z pneumatik a hlíny. Letiště kvůli nedostupnosti pro cestující i personál od středy nefunguje.

Cizinci se snaží opustit zemi po silnici vedoucí do Sýrie. Turecko a Kuvajt své občany evakuují, případnou evakuaci zvažuje i Itálie.

Pracovníci české ambasády v Bejrútu jsou v pořádku, stejně jako asi stovka českých občanů žijících v celém Libanonu dlouhodoběji, sdělila mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová.

Také skupina nejvýše 15 Čechů, kteří momentálně pobývají v Bejrútu, se podle mluvčí zdržuje v poměrně bezpečných čtvrtích a nemá žádné problémy, Poslední násilnosti v Libanonu vyvolalo rozhodnutí Siniurovy vlády označit soukromou telekomunikační síť Hizballáhu za nezákonnou. Podle vůdce Hizballáhu šajcha Hasana Nasralláha se tento krok rovnal vyhlášení války.

Nasralláh požaduje, aby vláda zrušila opatření namířená proti telekomunikační síti Hizballáhu. Jeden ze členů protisyrského kabinetu premiéra Fuáda Siniury, ministr sportu a mládeže Ahmad Fatvát ale podle agentury AFP vyloučil, že by vláda mohla nově zvážit svá rozhodnutí.

"Pro vládu by bylo snazší podat demisi, než svá rozhodnutí odvolat," řekl. Kvůli násilnostem v Libanonu - podle pozorovatelů nejhorším od skončení občanské války v letech 1975 až 1990 - se bude na výzvu Saúdské Arábie a Egypta v neděli konat v Káhiře krizová schůzka ministrů zahraničí arabských zemí. Své prostřednictví při hledání východisek z nynější krize v Libanonu dnes nabídla znesvářeným stranám ve své někdejší kolonii Francie.
Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat