Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Hladoví Filipínci bojují o každé sousto rýže. Při rabování umírají

Svět

  10:58
Zničená země a její hladoví, zoufalí obyvatelé. Filipínci, kterým se podařilo přežít řádění tajfunu Haiyan, jsou uprostřed zkázy bezprizorní: pitná voda a jídlo docházejí, humanitární pomoc nestačí. A tak se uchylují k nebezpečnému rabování, které ohrožuje jejich životy.

Zničené město Tacloban foto: ČTK

Policisté a vojáci, kteří se snaží dohlížet na pořádek a zjednat řád, jsou často bezmocní. I v úterý jen přihlíželi, jak početný dav bere útokem skladiště rýže ve městě Alangalang na ostrově Leyte a začíná loupit. Během chvíle zmizelo přes 100 000 pytlů rýže. Rabující masu neunesla zeď skladiště, zřítila se a zabila osm lidí.

I pět dní po tajfunu Haiyan, který zničil zemi a zabil více než dva tisíce lidí (poslední známá bilance je 2275 mrtvých), vládne v zemi chaos. Základního zboží je stále nedostatek a humanitární pomoc je podle místních až příliš pomalá a neproniká k těm nejpotřebnějším.

Tacloban - město napůl šílené hladem a žízní

"Není tu žádná voda ani jídlo," řekl listu Joselito Caimoy, jeden z těch šťastných, který z celou rodinou odletěl ze zdevastovaného Taclobanu. "Všechny obchody jsou vyrabované. Úplně prázdné. Lidé hladoví a úřady je nemohou udržet pod kontrolou," tvrdí 42letý řidič nákladního auta.

VÍCE ZDE:

Vláda při tom vyhlásila přísný režim. Do 200tisícového Taclobanu, který tajfun zasáhl plnou silou, povolala komanda z elitních bezpečnostních sil a nařídila zákaz nočního vycházení. Přesto ve městě, které je napůl šílené hladem a žízní, nedokáže udržet pořádek. "Jako by se město vrátilo do pravěku," popisuje situace šéf místních hasičů Rafel Doron.

Podle reportáží zahraničních televizí stále leží podél silnic desítky a stovky mrtvých těl, které nemá kdo pohřbít. Přeživší, kteří často přišli o celé rodiny, kvůli nedostatku pitné vody kopají hluboko do země a hledají vodní potrubí. Fronty na výdej rýže nikdy nevydrží příliš dlouho a rychle se zvrhnou do nepřehledné mely o jídlo.

A k tomu všemu stále nepřestává pršet. "Rabování za takové situace není zločin. Je to jen pud sebezáchovy," říká jeden z úředníků Taclobanu John Lim. Největší tajfun v historii Filipín zničil 90 procent jeho města, ale zatím jen k pětině se dostala pomoc. Celkově se katastrofa dotkla zhruba dvou milionů obyvatel.

CHCETE POMOCI?

Na pomoc Filipínám bylo z Pohotovostního fondu pomoci při katastrofách Červeným křížem uvolněno 10 400 000 Kč.

Na tuto pomoc může do 15.12.2013 přispět každý:

  • prostřednictvím sbírkového účtu ČČK

      č.ú. 222885/5500, var. s. 777,

  • on-line (platební kartou, PaySec, platebním systémem ČSOB, ERA)

   cervenykriz.eu v sekciPomozte nám pomáhat>On-line příspěvek

Pomáhá i organizace Člověk v tísni:

Člověk v tísni z humanitárního fondu Klubu přátel Člověka v tísni okamžitě uvolnil 500 000 korun na pomoc obětem katastrofy. Zároveň vysílá koordinační humanitární tým.

  • pomoci je možné přes veřejnou sbírku SOS Filipíny s číslem účtu 37893789/0300

Obrátit se lze rovněž na Charitu ČR:

  • sbírkové konto: č. ú.  55660022/0800, var. s. 133,
  • on-line platební kartou nasvet.charita.cz,
  • dárcovskou SMS ve tvaru DMS CHARITASVET na číslo 87 777 (cena DMS je 30 Kč, Charita ČR obdrží 28,50 Kč).
Autor: