Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Svět

Hlasité mlčení republikánů. Ze strany přichází Trumpovi jen opatrná podpora, jeho synové ji kritizují

ilustrační snímek foto: Reuters

Původní zpráva
WASHINGTON/PRAHA - Uprostřed volební kontroverze se reakce předních členů Republikánské strany liší. Někteří podporují prezidentovo tvrzení o ovlivňování voleb, jiní takticky vyčkávají. Dva Trumpovi synové republikány pokárali za nedostatečnou podporu současného prezidenta v jeho boji za znovuzvolení.
  11:03

Trump si znovu stěžoval na ukradené vítězství, důkazy neuvedl. Televize jeho projev utnuly

„Nejsem ani trochu znepokojen prezidentovým tvrzením (o sporných výsledcích – pozn. red), protože druhá strana to dělá taky,“ řekl ve středu večer lídr senátních republikánů Mitch McConnell. „Když se podíváme na senátní volby, obě strany už mají přichystané právníky v Georgii, Severní Karolíně a Maine… není na tom nic neobvyklého.“ 

McConnell, který s největší pravděpodobností opět povede senátní většinu, se řadí k republikánům, kteří se nebojí prezidenta Trumpa příležitostně kritizovat. Za svých pozoruhodných třicet pět let v Senátu (třináct let v čele republikánského klubu) se proslavil svým odměřeným stylem a značnou efektivitou práce – od prezidenta Trumpa si za to vysloužil zajímavý kompliment: „Byl by z něj nejlepší hráč pokeru na světě.“

Protesty v USA.
Protesty v USA.

Jiní republikáni se k volební kontroverzi postavili méně diplomaticky. Texaský senátor Ted Cruz retweetoval článek serveru The Federalist s titulkem „Ano, demokrati se snaží ukrást volby v Michiganu, Wisconsinu a Pensylvánii“. Twitter následně tento článek zablokoval.

Zkrátka se nedržel ani kongresman Jim Jordan z Ohia, který se v rozhovoru pro Fox News velmi ostře opřel do mainstreamových médií i průzkumů veřejného mínění. „Věřím, že pokud se sečtou všechny legitimní hlasy, prezident Trump bude znovuzvolen.“ 

Jordan je prezidentovým klíčovým spojencem ve Sněmovně reprezentantů, kde za něj neúnavně bojoval v období impeachmentu. Prezident ho rád zve na svá volební shromáždění a příležitostně komentuje jeho vypracované tělo, poněvadž Jordan je bývalým šampionem v zápasení a zásadně nenosí sako. Ostatní vysoce postavení republikáni však nápadně vyčkávají, či dokonce varují před podrýváním demokratického procesu, jak tomu učinili republikánský guvernér státu Maryland Larry Hogan či senátor za stát Utah Mitt Romney.

„Neexistuje žádná omluva za dnes večer pronesené prezidentovy komentáře, které podkopávají náš demokratický proces. Amerika sčítá hlasy a my musíme respektovat výsledky, jak jsme to vždy činili,“ uvedl Hogan. Romney zase tweetoval: „Věřte v demokracii, naši ústavu a americký lid.“

Donald Trump junior, syn prezidenta USA Donalda Trumpa.

Trumpův nejstarší syn, který nese otcovo jméno, obvinil Republikánskou stranu ze slabosti. Jeho mladší bratr Eric pak varoval, že Trumpovi voliči nikdy nezapomenou, pokud se členové strany zachovají jako ovce, píše britský server BBC. Na Twitteru Eric přímo napsal: „Kde jsou republikáni! Mějte nějakou páteř. Bojujte proti tomuto podvodu. Donald už ve čtvrtečním tweetu napsal, že by otec „měl kvůli těmto volbám zahájit totální válku“. Podle něj „je načase uklidit ten nepořádek a přestat vypadat jako banánová republika“.

Mlčí i twitterový účet Lindseyho Grahama, Trumpova předního spojence, který si v minulosti vysloužil obvinění z přeběhlictví. Graham v roce 2015 v republikánských primárkách kandidoval na prezidenta. Patřil tehdy k Trumpovým nejhlasitějším kritikům a prohlásil, že „jediný způsob, jak udělat Ameriku opět skvělou, je poslat Trumpa k čertu“. 

‚Klid, Donalde, klid!‘ Greta Thunbergová vrátila Trumpovi jeho téměř rok stará slova

Po Trumpově zvolení však učinil pragmatické rozhodnutí a přimkl se k němu. V konzervativních kruzích si vysloužil všeobecné uznaní zejména během tzv. „Kavanaughova slyšení“, kdy coby předseda senátního právního výboru ostře zkritizoval demokraty obviňující soudce Bretta Kavanaugha ze sexuálního predátorství.

Ještě zkraje roku 2016 nebyl Graham zdaleka jediný, kdo Trumpa kritizoval a nehlásil se k němu. Mnoho konzervativců poukazovalo na fakt, že Trump není konzervativec, nýbrž liberál, který v historii podporoval i tak úhlavní nepřátele jako kongresmanku Nancy Pelosiovou či senátorku Hillary Clintonovou. Ted Cruz odmítl Trumpa podpořit na Republikánské národní konferenci, za což si vysloužil doslova nenávisti mnohých Trumpových voličů.

Proměna Republikánské strany

Od roku 2016 se však charakter Republikánské strany proměnil. Neokonzervativní hlasy oslabily a někteří jejich hlavní zástupci se přidali na stranu Trumpových nejhlasitějších kritiků – za zmínku stojí bývalý Trumpův poradce národní bezpečnosti John Bolton, který o prezidentovi sepsal kritické paměti Místnost, kde se to stalo. Posílily naopak tendence libertariánské a populistické. Letošní manifest Republikánské strany byl dle BBC zrušen a nahrazen prostým slibem „podporovat prezidentovu agendu Amerika na prvním místě“.

Trump porušil 200 let starou tradici. Na večírku v Bílém domě byly stovky lidí, nechyběl alkohol

Důraz na mezinárodní politiku s výraznými intervencionistickými pudy vystřídala izolační politika – byl to tak paradoxně republikán Trump, který stáhl část amerických jednotek z Německa, aniž by se proti tomu u republikánů zvedly výraznější hlasy odporu.

I přesto nejvěrnějšími Trumpovými spojenci zůstávají ti republikáni, kteří stojí mimo hlavní proud strany a jsou dlouho za obdobím své největší slávy – bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani a bývalý guvernér New Jersey Chris Christie. U obou se předpokládalo, že je Trump nominuje do předních vládních funkcí.

Pro Giulianiho měl Trump vyhlédnutou funkci ministra zahraničí, ucouvl však, když zjistil, že jeho nominace nemá naději projít Senátem. U Christieho se uvažovalo dokonce o roli viceprezidenta, přednost však nakonec dostal Mike Pence, oblíbený mezi americkými evangelikály.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!