28. září 2019 21:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hlasování o nedůvěře Johnsonově vládě by mohlo být příští týden

Tisíce lidí v Británii protestovaly proti kroku premiéra Johnsona | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tisíce lidí v Británii protestovaly proti kroku premiéra Johnsona | foto: Reuters

LONDÝN Hlasování o vyslovení nedůvěry vládě britského premiéra Borise Johnsona by se mohlo uskutečnit v nadcházejícím týdnu. Podle BBC to dnes řekl poslanec za Skotskou národní stranu (SNP) Stewart Hosie. Vůdce opozičních labouristů Jeremy Corbyn uvedl, že poslední rozhovory s opozičními stranami byly produktivní a že vznik přechodné vlády je den ode dne pravděpodobnější.

Hosie řekl, že hlasování o vyslovení nedůvěry by se mohlo uskutečnit už v pondělí nebo v úterý. Dodal, že takový krok je možná jedinou možností, jak zabránit brexitu bez dohody. Británie má unii opustit k 31. říjnu, což je za 33 dnů. Šéfka SNP Nicola Sturgeonová už v pátek naznačila, že by mohla podpořit Corbyna jakožto přechodně úřadujícího premiéra. Další opoziční strana, Liberální demokraté, však považuje Corbyna za příliš kontroverzní osobnost na takovou roli.

Podle Hosieho sílí obavy, že Johnson by mohl najít způsob, jak obejít zákon, jenž po premiérovi vyžaduje, aby odchod Británie z EU oddálil, pokud nebude dojednána rozluková dohoda s EU.

Johnson zopakoval, že země odejde z EU 31. října.
Boris Johnson

Cílem hlasování o nedůvěře je výměna na postu premiéra a vyhlášení předčasných voleb. Nový ministerský předseda by měl rovněž zajistit krátký odklad brexitu.

„Musíme to udělat, protože teď nemáme důvěru v to, že premiér uposlechne zákon a bude usilovat o prodloužení, pro které parlament hlasoval před pouhými dvěma týdny,“ řekl Hosie.

Šéfka Liberálních demokratů Jo Swinsonová podle BBC řekla, že přechodná vláda je sice možná nutná, vyjádřila však pochybnosti, zda se poslanci dokážou shodnout na Corbynovi jako dočasném premiérovi. Swinsonová řekla, že jako alternativní možnosti navrhla jiné poslance, včetně těch, kteří už v příštích volbách nechtějí kandidovat.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

A. Novák 33 dní do brexitu... 22:32 28.9.2019
J. Novák To těžko. 5:19 29.9.2019