Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hlasování o rezoluci OSN žádající třicetidenní příměří v Sýrii bylo znovu odloženo

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

NEW YORK Rada bezpečnosti OSN se ani v pátek nedokázala dohodnout na rezoluci požadující třicetidenní příměří v Sýrii. Klid zbraní má umožnit dodávky pomoci a evakuaci zraněných. Pozornost se soustřeďuje na oblast východní Ghúta u Damašku, ovládanou povstalci včetně islamistických milicí, kterou od neděle intenzivně bombardují síly syrského prezidenta Bašára Asada.

Západní diplomaté obviňují Rusko, které je Asadovým spojencem, že schválení rezoluce úmyslně zdržuje, napsal zpravodajský server BBC News.

Rada bezpečnosti OSN by měla hlasovat o rezoluci v sobotu v 18:00 SEČ. Hlasování bylo od čtvrtka několikrát odloženo, protože Rusko, které má v Radě bezpečnosti právo veta, požadovalo změny návrhu rezoluce. Poukazovalo mimo jiné na to, že třicetidenní příměří je nerealistické, a požadovalo „záruky“ respektování klidu zbraní ze strany povstaleckých skupin.

Příměří by mělo vejít v platnost 72 hodin po schválení dokumentu

Diplomaté citovaní agenturou Reuters v pátek večer uvedli, že nyní je RB OSN již velmi blízko dohodě. Poslední diskuze se vedou kolem časového plánu pro příměří. Návrh rezoluce předložený Kuvajtem a Švédskem vyzývá k příměří, jež má vejít v platnost 72 hodin po schválení dokumentu. Během dalších 48 hodin mají být zahájeny evakuace zraněných a dodávky pomoci.

Návrh rezoluce rovněž vyzývá všechny strany zúčastněné v syrském konfliktu, aby nezřizovaly své bojové pozice v civilních oblastech, včetně škol a nemocnic. Obytné zóny by neměly být dále obléhány.

Jednu výjimku z klidu zbraní ovšem návrh rezoluce umožňuje, a sice povoluje pokračování útoků namířených na extremisty z Islámského státu a skupin napojených na teroristickou síť Al-Káida, jako je Fronta dobytí Sýrie (bývalá fronta An-Nusra).

Podle návrhu rezoluce potřebuje naléhavě humanitární pomoc 5,6 milionu lidí v 1244 komunitách po celé Sýrii. Švédský vyslanec při OSN Olof Skoog uvedl, že hlavním cílem je dostat pomoc do východní Ghúty, kterou generální tajemník OSN António Guterres označil za „peklo na zemi“.

Ruský zástupce při OSN Vasilij Něbenzja ve čtvrtek obvinil světová média z rozpoutání masivní dezinformační kampaně o situaci ve východní Ghútě. Zatajují podle něj „nepohodlnou pravdu“, totiž že v této oblasti působí několik tisíc bojovníků včetně skupin napojených na teroristickou Al-Káidu.

Moskva podle západních velmocí zdržuje, aby pomohla Asadovi

K bezodkladnému schválení rezoluce vyzvaly v pátek Spojené státy, Británie, Francie a Německo. Západní velmoci Moskvu podezírají, že svým jednáním chce poskytnout syrskému prezidentovi Asadovi čas, aby mohl zasadit povstaleckým silám ve východní Ghútě poslední ránu.

Podle exilové organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR), která situaci sleduje s pomocí svých informátorů, v hustě osídlené oblasti východní Ghúty zahynulo během uplynulého týdne nejméně 462 civilistů a stovky dalších utrpěly zranění. V oblasti východní Ghúty žije od roku 2013 v obležení na 400.000 civilistů, kteří trpí nedostatkem potravin a léků.

Naděje na příměří, i po případném odhlasování rezoluce, maří často užívaná taktika syrských vládních vojsk přimět povstalce vzdát se po dlouhém obléhání a vojenských ofenzivách svých pozic, napsala agentura Reuters.

Rebelové ve východní Ghútě zdůrazňují, že na nic podobného nepřistoupí. Předem vyloučili evakuaci bojovníků, jejich rodin a dalších civilistů, jak se stalo například po těžkém bombardování ve městech Halab a Homs.

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, říká klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS: Čím umí zaujmout obři SUV

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tahle dvě auta patří k největším SUV na trhu, delší je pouze Rolls-Royce Cullinan. Zatímco Mercedes má ve třídě obřích...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

Petr Fišer se zlatým sumcem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...

SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!
SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!

Mrazivých večerů přibývá a s nimi i touha zachumlat se do něčeho hřejivého. Souprava NOEL vám toto splní a navíc je v opravdu rozkošném zimním...