Pátek 16. dubna 2021svátek má Irena 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hlasování o ‚Trumpcare‘ v Senátu se opět odkládá, chyběl by hlas nemocného republikána

Senátor John McCain | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Senátor John McCain | foto: Reuters

WASHINGTON Vůdce republikánské většiny v americkém Senátu Mitch McConnell oznámil nový odklad projednávání návrhu zákona, který má nahradit systém zdravotního pojištění bývalého prezidenta Baracka Obamy známý jako Obamacare.

Předpokládalo se, že Senát bude o návrhu jednat příští týden. Důvodem k novému pozdržení je ohlášená absence republikánského senátora Johna McCaina, který se zotavuje z chirurgického zákroku.

McCain v sobotu sdělil, že příští týden na radu lékařů zůstane v Arizoně, kde se bude zotavovat z operace, při níž mu byla odstraněna pěticentimetrová krevní sraženina nad levým okem. Osmdesátiletý senátor se v minulosti třikrát léčil s rakovinou kůže, připomněly tiskové agentury.

„Zatímco se bude John zotavovat, Senát bude pokračovat ve své práci... a pozdrží projednávání“ reformy, řekl McConnell. Kdy by se měl Senát ke zdravotní reformě vrátit, šéf republikánské většiny neuvedl.

Nahradit program zdravotního pojištění zavedený bývalým prezidentem Barackem Obamou bylo jedním z hlavních bodů kampaně jeho nástupce Donalda Trumpa. Návrh na republikánskou verzi pojištění v květnu prošel Sněmovnou reprezentantů, kde mají republikáni výraznější většinu. Ve stočlenném Senátu ale zasedá jen 52 republikánských poslanců, a tak je nebezpečí odporu vůči reformě podstatně větší.

20 milionů Američanů přijde o pojištění

Proti republikánskému návrhu zákona hodlá hlasovat všech 48 demokratů a rovněž liberální republikánská senátorka Susan Collinsová ze státu Maine a konzervativní senátor Rand Paul z Kentucky. V případě rovnosti hlasů rozhoduje stanovisko šéfa horní komory, jímž je viceprezident Mike Pence.

Ani v McCainově přítomnosti ale podle agentury AP není schválení v Senátu jisté, protože vážné výhrady vůči textu má dalších šest republikánských poslanců. Víc než dva „disidenty“ ve svém táboře si senátní republikáni nemohou dovolit.

Republikánský návrh omezuje státní subvence pro program Medicaid zaměřený na podporu sociálně slabých Američanů. Pobídl by rovněž americké zaměstnavatele, aby přestali zdravotní pojištění platit svým zaměstnancům.

Nezávislé organizace odhadly, že pokud by se návrh republikánů stal zákonem, o pojištění by během několika let mohlo přijít okolo 20 milionů Američanů.

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Randstad HR Solutions s.r.o.
Optometrista/Optometristka

Randstad HR Solutions s.r.o.

nabízený plat: 27 400 - 30 000 Kč