20. listopadu 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hlavice bych nelegálně neodpálil. Trumpovi bych kladl odpor, říká šéf jaderného arzenálu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 24Diskuse
Vrchní velitel amerických nukleárních sil John Hyten. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vrchní velitel amerických nukleárních sil John Hyten. | foto: Reuters

WASHINGTON Šéf amerického jaderného arzenálu John Hyten řekl, že kdyby mu prezident nepravomocně nařídil, aby odpálil rakety, tak by rozkaz neuposlechl. V sobotu to uvedl na Mezinárodním bezpečnostním fóru v Kanadě.

Na otázku, co by dělal v případě, kdyby mu americký prezident Donald Trump nařídil nukleární útok, Hyten řekl, že by mu to rozmluvil.

„Jsem prezidentův poradce. A pokud mi řekne, že mám udělat něco, co je nelegální, tak odpovím ‚pane prezidente, je to nezákonné.‘ A hádejte, co udělá on. Řekne: ‚Co je nezákonné?‘ My pak přijdeme s různými způsoby, jak reagovat na jakoukoli situaci. Takto fungujeme,“ tvrdil generál Hyten na bezpečnostním fóru podle Guardianu. Pentagon jeho vyjádření neokomentoval.

Hyten tak reagoval na úterní debatu amerických senátorů z řad demokratů i republikánů o pravomoci prezidenta v případě jaderné války.

Éra trpělivosti je podle Trumpa pryč

Penzionovaný generál Robert Kehler, bývalý šéf strategického velitelství, na schůzi zahraničního senátního výboru v úterý prohlásil, že armáda může odmítnout rozkaz, který považuje za nezákonný. Platí to podle něj i pro rozkaz k zasazení jaderného úderu. Není prý ale jasné, jak by taková procedura v praxi vypadala.

Trumpovy rázné výhrůžky v poslední době mířily hlavně na severokorejský režim, který by v budoucnu mohl území USA ohrožovat strategickým raketami s jadernou hlavicí.

Před týdnem americký prezident řekl, že „éra strategické trpělivosti“ se Severní Koreou je pryč. Podle některých demokratických senátorů však Trumpovo chaotické rozhodování může vést k zasazení jaderného úderu v rozporu s národními zájmy USA.

opa, Lidovky.cz
  • 24Diskuse