Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
14. listopadu 2016 17:09, aktualizováno  20:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trumpův ‚šéf strategie‘ je podle demokratů rasista. Bouří se i někteří republikáni

Steve Bannon. Funkce strategického poradce Bílého domu není veřejná, její... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Steve Bannon. Funkce strategického poradce Bílého domu není veřejná, její... | foto: ČTK

WASHINGTON Jmenování Stephena Bannona strategickým poradcem nového prezidenta Donalda Trumpa vyvolalo pobouření v Demokratické straně. Šéf ultrakonzervativního webu Breitbart News podle agentury Reuters udělal ze svého informačního portálu tribunu neonacistů, bílých rasistů a antisemitů.

„Je snadné pochopit, proč Ku Klux Klan považuje Trumpa za svého šampiona, když Trump jednoho z hlavních propagátorů bělošské nadřazenosti jmenuje svým hlavním poradcem,“ prohlásil mluvčí šéfa demokratů v Senátu Harryho Reida.

Oficiální funkce Bannona je popisována jako „šéf strategie“ Bílého domu. Oficiálním šéfem kanceláře Bílého domu se stane předseda republikánů Reince Priebus. Bannon ale ve skutečnosti má být stavěn stejně vysoko, což není zrovna typické dělení funkcí.

Americká média přirovnávají cestu Bannona v žebříčku politických operativců k tomu, čím prošel smyšlený románový hrdina Gatsby. Nejprve byl Bannon námořníkem a patřil k dělnické třídě. Z toho se přetransformoval do role finančníka mocné skupiny Goldman Sachs. Následovala kariéra hollywoodského producenta a v současnosti je se svým konspiračním webem králem amerických krajně pravicových médií. Některé z titulků článků na webu hojně sdílejí uživatelé twitteru. „Z antikoncepce ženy blázní a jsou neatraktivní“ nebo „Byli byste raději, kdyby vaše dítě dostalo feminismus nebo rakovinu?“ stojí v nich například.

13.listopadu 2016 v 23:09, příspěvek archivován: 14.listopadu 2016 v 17:19

Paul Ryan said he had “no concerns” about Stephen Bannon potentially becoming Chief of Staff. Bannon ran a website with these headlines. https://t.co/LpNug7MAof

Manažerka Trumpovy prezidentské kampaně Kellyanne Conwayová Bannonův výběr hájila. Popsala jej jako „generála kampaně“ a připomněla, že by se lidé měli dívat na celý životopis.

„Má titul z Harvardu. Je to námořní důstojník. Byl úspěšný v showbyznysu,“ řekla a dodala, že je to skvělý taktik. Odmítla také, že by byl Bannon napojený na pravé křídlo, měl nacionalistické názory, nebo že by je snad měl v plánu podsouvat novému prezidentovi.

Za nově jmenovaného poradce se postavil i bývalý prezidentský kandidát a exguvernér Arkansasu Mike Huckabee, který kritiku Bannona vidí pouze jako polykání kyselých hroznů Trumpovými odpůrci.

Reince Priebus by v pozici šéfa republikánské strany a zároveň šéfa štábu...
Dosluhující a budoucí prezident USA při své první oficiální návštěvě v bílém...

Bannon se svým webem vedl tažení proti republikánskému establishmentu a popudil proti sobě mnoho veteránů republikánské politiky. Jeho nepřítelem je i republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Paul Ryan, na nějž Bannon na svém webu nepřestává útočit.

Kritiky se za jmenování Bannona dočkal Trump na twitteru i od jednoho ze svých prezidentských protikandidátů, jinak velmi konzervativního Evana McMullina. „Říct ‚stop rasistickým útokům‘ znamená velmi málo, pokud jmenujete bílého rasistu svým hlavním poradcem,“ napsal na svém účtu.

14.listopadu 2016 v 05:32, příspěvek archivován: 14.listopadu 2016 v 17:24

Saying "stop it" to racist attacks means little when you name white supremacist darling Steve Bannon chief strategist in the very same day. https://t.co/BKuyA09VRA

Podle demokratického poslance Adama Schiffa není výběr Bannona překvapivý, ale je alarmující. „Jeho ultrapravicové, protižidovské a sexistické názory do Bílého domu nepatří,“ napsal Schiff na twitteru.

14.listopadu 2016 v 00:30, příspěvek archivován: 14.listopadu 2016 v 16:53

Selection of Steve Bannon for senior WH role unsurprising but alarming. His alt-right, anti-Semitic & misogynistic views don't belong in WH

Před Bannonem varuje i republikánský stratég John Weaver. Podle něj zosobňuje rasistickou, fašistickou extrémní pravici vstupující do Bílého domu. „Měj se na pozoru, Ameriko,“ napsal Weaver na twitteru.

13.listopadu 2016 v 22:47, příspěvek archivován: 14.listopadu 2016 v 16:59

The racist, fascist extreme right is represented footsteps from the Oval Office. Be very vigilant America.

fasJakub Fajnor, ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!