Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hlavní vyšetřovací verze: tragédii v Itálii zavinila lidská chyba. Obětí je už 27

Svět

  7:06
ŘÍM - Počet obětí úterní srážky vlaků na jihu Itálie ve středu vzrostl na přinejmenším 27. Úřady zahájily vyšetřování neštěstí. Hlavní vyšetřovací verzí je podle agentury ANSA lidská chyba.

Trosky jedno z dvou havarovaných vlaků. foto: ČTK/AP

Srážka vlaků v Itálii míří mezi nejčernější. Mrtví přibývají, Češi mezi nimi nejsou

Kromě 27 mrtvých utrpělo také zhruba pět desítek lidí zranění, někteří z nich jsou stále v kritickém stavu. Premiér Matteo Renzi vyzval v úterý večer při návštěvě místa tragédie k důkladnému vyšetření události.

Prokuratura města Trani podle agentury ANSA považuje za pravděpodobnou příčinu srážky vlaků na jednokolejné trati mezi městy Corato a Andria lidské selhání. Zcela zatím nevyloučilo ale ani technickou závadu. Černou skříňku jednoho z vlaků už úřady zajistily.

Nejasné zůstává, kolik lidí v regionálních vlacích celkem cestovalo. „Není to letadlo, abychom měli seznam,“ uvedl mluvčí prokuratury Francesco Giannella.

Úterní čelní srážka vlaků na jihu Itálie se zařadila na žebříček těch...
Nehoda vlaků poblíž Bari.

Kromě italských politiků pozůstalým obětí neštěstí už soustrast vyjádřil například i papež František.

VÝBĚR NEJHORŠÍCH ŽELEZNIČNÍCH NEHOD V EVROPĚ ZA POSLEDNÍCH DESET LET

79 mrtvých - 24. července 2013 (Španělsko)

Asi tři kilometry od nádraží města Santiago de Compostela na severozápadě Španělska vykolejil ve vysoké rychlosti v ostré zatáčce vlak; zemřelo 79 lidí a dalších 130 lidí bylo zraněno; ze zabití z nedbalosti byl obviněn strojvedoucí rychlovlaku Francisco José Garzón.

  • 47 mrtvých - 23. ledna 2006 (Černá Hora)

Osobní vlak po výjezdu z tunelu vykolejil u obce Bioce asi deset kilometrů severně od Podgorice. Souprava se zřítila do rokle, kterou protéká řeka Morača. Zemřelo 47 lidí, přes 200 utrpělo zranění.

  • 27 mrtvých - 22. září 2006 (Německo)

Magnetický vlak Transrapid, využívaný v rámci zkoušek na testovací trase i k turistickým výletům, narazil nedaleko města Lingen v severozápadním Německu v rychlosti asi 200 kilometrů za hodinu do dílenského vozu, který stál na trati. Nehoda si vyžádala 23 mrtvých a 11 zraněných.

  • 23 mrtvých - 12. července 2016 (Itálie)

Při čelní srážce vlaků na jihu Itálie zahynulo nejméně dvacet lidí. Desítky dalších osob jsou zraněny. Neštěstí se stalo na regionální trati mezi městy Ruvo di Puglia a Corato, asi 30 kilometrů západně od města Bari.

  • 18 mrtvých - 15. února 2010 (Belgie)

Čelní srážka dvou regionálních vlaků v blízkosti vlámského města Halle ve střední Belgii si vyžádala 18 mrtvých a 125 zraněných.

  • 16 mrtvých - 3. března 2012 (Polsko)

Při čelní srážce dvou osobních vlaků (vlak jedoucí z Varšavy do Krakova se srazil s vlakem, který jel z Přemyšlu do Varšavy) u obce Szczekociny (asi 70 kilometrů severně od Krakova) na jihu Polska zahynulo 16 lidí a 56 bylo zraněno.

  • 12 mrtvých - 9. února 2016 (Německo)

Čelní srážka vlaků v Bavorsku nedaleko Mnichova si vyžádala 12 mrtvých a okolo 80 zraněných; podle vyšetřování nehody za ni nejspíše mohl výpravčí.

  • 11 mrtvých - 14. listopadu 2015 (Francie)

Při zkušební jízdě na nové trati mezi Paříží a Štrasburkem vykolejila souprava TGV; zahynulo 11 techniků, tři desítky osob byly zraněny.

  • 10 mrtvých - 29. ledna 2011 (Německo)

Čelní srážka nákladního a osobního vlaku na jednokolejné trati v oblasti Magdeburku. Při nehodě zemřelo deset lidí a 23 jich bylo zraněných.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat