Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
15. července 2015 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hledám druhou manželku. Značka: Na smartphonu, s ruskou aplikací a podle práva šaría

Polygamie (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Polygamie (ilustrační snímek). | foto: Shutterstock

Mužům, kteří touží po druhé choti, vysvitla naděje na snadné navázání vztahu. Stačí mít chytrý telefon - a pochopitelně být muslimem v zemi, kde se polygamie neprotiví zákonu. Právě takovým nápadníkům je určena ruská seznamovací aplikace Mydiaspora, jež byla vytvořena s důrazem na náboženské právo šaría. A na nedostatek zájmu si její tvůrce rozhodně stěžovat nemůže.

„Metoda vizuálního vybírání, která se používá na Západě, odporuje východní kultuře a islámským tradicím,“ vysvětluje autor Mydiaspory Arsen Kazibekov svůj tvůrčí záměr. Z toho důvodu navrhl telefonní seznamku tak, aby při prvotním kontaktu držela v tajnosti nejen portréty sňatkových aspirantů, ale dokonce i jejich jména. Uživatel musí nejprve zodpovědět otázky v předloženém dotazníku a teprve poté jej aplikace propojí s možným budoucím partnerem, a to na základě národnosti, vyznávané větve islámu či vzdělání.  

Jakmile se tak stane, nabídne Mydiaspora prostor pro komunikaci a budování vzájemných sympatií. A nejen to: umožní ženě přizvat do chatu rovněž jejího nejbližšího mužského příbuzného, obvykle otce nebo staršího bratra, který tak může konverzaci monitorovat a dbát o ženino bezpečí. V plném souladu s náboženským právem šaría, pochvaluje si Kazibekov a dodává, že pro svůj výtvor získal požehnání navýsost povolané autority, Rady muftíů Ruska. 

Aplikace je k dispozici jak v ruštině, tak v angličtině a fársí, a ačkoli Kazibekov pochází z Ruska, sám podotýká, že ruský trh pro něj není primární - ostatně, zákoník Ruské federace definuje sňatek pouze jako svazek svobodného muže a ženy a polygamní manželství nepovoluje. Kazibekov chce ovšem aplikaci rozšířit dál na asijský kontitent a své naděje upíná i k Africe. Nejspíš nikoli marně. Už teď si totiž pochvaluje enormní zájem, jemuž se Mydiaspora těší: nedlouho po jejím představení prý seznamku používá přes 10 000 lidí. 

A Arsen Kazibekov má se svým dílem i další smělé plány. Serveru Lenta.ru popsal, že z aplikace hodlá v budoucnu vytvořit také analogickou sociální síť, která seznamovací možnosti ještě rozšíří a nabídne větší uživatelský komfort - výměnou za nezbytný poplatek. 

mslMagdalena Slezáková
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Jiří Strach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!