21. ledna 2010 17:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hledání přeživších na Haiti končí. EU měla víc pomáhat, řekl Klaus

Záchranáři na Haiti | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záchranáři na Haiti | foto: Reuters

PORT-AU-PRINCE Hledání přeživších po ničivém zemětřesení na Haiti pomalu končí a záchranářské týmy se začínají stahovat. Devátý den po neštěstí je země stále v kritické situaci a potřebuje další humanitární pomoc pro desítky tisíc zraněných a lidi bez přístřeší. Haiťané nyní čekají, že jim mezinárodní společenství začne pomáhat se základní obnovou země. Roli Evropské unie při pomoci ostrovu v Praze zpochybnili prezidenti České republiky a Polska Václav Klaus a Lech Kaczyński.

Na Haiti bude nyní potřeba pokročit k další fázi pomoci, tedy k základní obnově země. V hlavním městě Port-au-Prince, které bylo zčásti zničeno, jen částečně funguje rozvod vody, na ulicích stanují lidé, kteří přišli o střechu nad hlavou, nemocnice jsou přeplněny a lékaři běžně operují s až dvanáctihodinovým zpožděním. V metropoli stále nefungují pevné linky, ale podařilo se zprovoznit dvě místa s bezdrátovým spojením.

V zemi zatím pokračuje pohřbívání desetitisíců mrtvých do hromadných hrobů. Navzdory výzvám ze světa, aby Haiti vyvinulo všemožné úsilí o identifikování mrtvých a aby je pohřbívalo jen do mělkých hrobů, odkud by je jejich blízcí mohli případně vyzvednout, dělníci tvrdí, že na to není čas.

Zájem o adopce haitských dětí roste
Americká vláda nově vysílá na pomoc Haiti dalších 4000 námořníků a vojáků. Počet příslušníků americké armády a námořnictva na Haiti tak stoupne na 16.000.

V USA zatím desítky lidí bombardují svými telefonáty agentury zprostředkující adopci dětí s žádostmi o osvojení sirotků ze zemětřesením postiženého ostrova. Podle odborníků tam ke zhruba 380.000 sirotkům registrovaným před zemětřesením přibyly další desetitisíce. Do Nizozemska dnes také odletělo letadlo s asi stovkou sirotků. Naopak český Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí kvůli právním i psychologickým rizikům nedoporučuje případné adopce sirotků z Haiti.

Mezitím prezidenti ČR a Polska Václav Klaus a Lech Kaczyński po jednání na Pražském hradě kritizovali podle nich nedostatečnou aktivitu EU při pomoci karibskému ostrovu.

EU v pondělí přislíbila na bezprostřední humanitární pomoc a následnou rekonstrukci zemětřesením zničeného Haiti 429 milionů eur (přes 11 miliard korun). Část z těchto prostředků však není nových, už dříve byly pro tuto zemi v unijním rozpočtu vyčleněny. "Myslím, že to rozhodnutí nebylo nejlepší. Nehledě na hloubku (ekonomické) krize je Evropa s to poskytnout daleko více," komentoval dnes rozhodnutí unie Kaczyński, který je na návštěvě ČR.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
LINUX ENGINEER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 60 000 - 80 000 Kč