19. prosince 2018 16:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Hloupá ženská.‘ Corbyn se v parlamentu hádal s Mayovou, vzbudil bouři nevole

Premiérka Theresa Mayová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiérka Theresa Mayová. | foto: Reuters

Londýn Lídr britských labouristů Jeremy Corbyn dnes vyvolal v dolní komoře parlamentu bouři emocí, když podle mnohých v reakci na kritiku premiérky Theresy Mayové zamumlal slova "hloupá ženská" (stupid woman).Sto dní před plánovaným odchodem Británie z Evropské unie zveřejnila ve středu Evropská komise návrhy, jak se připravit na variantu brexitu bez dohody.

Jednostranná opatření mají odvrátit nejtvrdší dopad neřízeného odchodu zejména v přeshraniční dopravě či finančních službách. Britskou premiérku Theresu Mayovou, která se v bouřlivé parlamentní debatě o brexitové dohodě střetla s opozičním vůdcem Jeremym Corbynem, podpořila pětice podnikatelských svazů výzvou ke schválení dohody parlamentem.

19.prosince 2018 v 13:28, příspěvek archivován: 19.prosince 2018 v 16:34

VIDEO: WATCH: looks like Corbyn calls PM ?stupid woman? here https://t.co/NoQDuoKPiG

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

WATCH: looks like Corbyn calls PM “stupid woman” here https://t.co/NoQDuoKPiG

EK pro případ takzvaného tvrdého brexitu navrhla například dočasně umožnit lety mezi Británií a zeměmi unie. Počítá rovněž s tím, že do konce příštího roku by britští přepravci mohli vozit zboží do unijních zemí, pokud se Londýn k dopravcům z EU zachová stejně.

Komise také členským zemím doporučila, aby se chovaly pragmaticky a v případě britského odchodu bez dohody zajistili, že britští občané žijící u nich ve chvíli brexitu budou moci na jejich území nadále pobývat legálně. Zajistit by také měly jistotu například ohledně jejich penzí či zdravotního pojištění.

Komise vyzvala členské státy a europarlament, aby návrhy schválily rychle a umožnily jejich vstup v platnost ještě před datem brexitu 29. března.

V Londýně mezitím vzrostla nervozita z přibližující se možnosti neřízeného odchodu z EU. Premiérka Mayová během odpovědí na dotazy poslancům sdělila, že je začátkem ledna seznámí s novými zárukami k brexitové smlouvě, které podle jejích představ vzejdou s probíhajících jednání a mají uspokojit poslance odmítající dohodu podpořit v chystaném hlasování Dolní sněmovny. 

Corbyn, s nímž si Mayová během debaty vyměnila i několik jízlivých poznámek, opět vyzval k co nejčasnějšímu hlasování. Premiérka však na svém dřívějším plánu nechat hlasovat v týdnu od 14. ledna nic nezměnila.

‚Hloupá ženská‘

Největší pozornost médií upoutala krátká poznámka Corbyna pronesená mimo řečnický pultík, kdy podle některých utrousil na adresu premiérky slova „hloupá ženská“ (stupid woman). Mluvčí labouristů reagoval na vzniklý poprask a kritiku od samotné Mayové vyjádřením, že Corbyn vyřčení urážlivé poznámky popřel a místo toho mluvil o „hloupých lidech“.

Ještě před debatou varovalo pět britských podnikatelských svazů poslance, že pokud v lednu dohodu nepodpoří, uvrhnou špatně připravenou britskou ekonomiku do chaosu. Mnoho firem podle noch kvůli drahým a náročným přípravám na tvrdý brexit již nyní ruší investice a nakupuje zboží do zásoby. Poslanci by si podle výzvy měli přes Vánoce promluvit s podnikateli a odvrátit chaotický brexit.

Znepokojivé zprávy přišly ve středu rovněž od firem sídlících v Česku. Nošovická automobilka Hyundai, pro niž je Británie jedním z největších odbytišť, zaznamenala v souvislosti s blížícím se brexitem pokles objemu objednávek z této země. Oslabení libry kvůli obavám z odchodu zase zdražilo mimo jiné výrobky potravinářské firmy Hamé na ostrovech.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz