15. října 2014 12:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hloupé sankce reset vztahů s USA vylučují, prohlásil Medveděv

Ruský premiér Dmitrij Medveděv. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský premiér Dmitrij Medveděv. | foto: Reuters

MOSKVA Obnovení vztahů Ruska se Spojenými státy není kvůli nynějším „destruktivním“ a „hloupým“ sankcím možné. Prohlásil to předseda ruské vlády Dmitrij Medveděv v rozhovoru, který poskytl americké televizní stanici CNBC.

Podle Medveděva jakékoli naznačování „resetu“ vztahů, jak se o něm v září zmínil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, je vyloučeno. „Ne, samozřejmě ne. To je naprosto nemožné. Aby bylo jasné: my jsme s těmito sankcemi nepřišli. Byli to naši mezinárodní partneři,“ zdůraznil premiér.

Západní státy zavedly sankce proti Rusku po jeho březnové anexi ukrajinského Krymu a později je zpřísnily kvůli pokračující vojenské podpoře údajně poskytované Kremlem proruským separatistům na východě Ukrajiny. Restrikce se týkají bank, energetických společností a firem zapojených do obranného průmyslu. Moskva na ně odpověděla omezeními dovozu ovoce, zeleniny a mléčných výrobků ze zemí Evropské unie a z USA.

K TÉMATU:

Medveděv řekl, že jeho země sankce překoná. Vyjádřil přitom přesvědčení, že v blízké budoucnosti sankce přestanou platit. Nicméně „nelze popřít, že vztahy poškodily“, dodal.

„Je nezbytné nechat všechno toto za sebou, vrátit se k normálu, možná znovu začít od nuly. Jedině pak bude možné hovořit o našich budoucích vztazích,“ konstatoval ruský premiér a bývalý prezident.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz