Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hnědý teror: Německo děsí vraždy přistěhovalců

Neonacisté v Německu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Neonacisté v Německu | foto: Reuters

BERLÍN Německý ministr vnitra Hans-Peter Friedrich oznámil, že série vražd přistěhovaleckých živnostníků lze označit za krajně pravicový terorismus. Odhalení tříčlenné skupiny pachatelů totiž ukázalo na jednotný xenofobní a neonacistický motiv.

"Vše nasvědčuje tomu, že tu máme co dělat s novou formou krajně pravicového terorismu," oznámil ministr Friedrich podle agentury DPA.

Nedávné odhalení tříčlenné skupiny pachatelů série vražd a několika loupeží spolu s oznámeným zadržením dalšího komplice skupiny z řad neonacistických kruhů přivedlo německé vyšetřovatele k závěru, že lze mluvit o existenci "krajně pravicového teroru" v zemi, zejména v druhé polovině 90. let.

Všechny dosud nevyřešené trestné činy v Durynsku, kde skupina především působila, budou podle něj znovu prověřeny, zda nenesou stopy dopadených. První výsledky prověrky lze očekávat již příští týden, dodal Friedrich.

Série dönerových vražd

Policie zadržela poblíž Hannoveru 37letého muže, kterého důvodně podezírá, že byl komplicem nedávno odhalené tříčlenné skupiny vrahů a lupičů s "hnědým zázemím". Také zadržený Holger T. byl členem pravičáckého seskupení Národně socialistické podzemí (Nationalsozialistischer Untergrund - NSU), stejně jako trojice pachatelů.

Byl s ní ve styku od 90. let, půjčoval trojici na své jméno obytné automobily, jejichž pomocí páchali zločiny a snadno mizeli, a dal jim později k dispozici i svůj řidičský průkaz a pas, informovala DPA.

Policejní vyšetřování se později začalo stahovat kolem trojice hlavních podezřelých, dvou mužů a jedné ženy. Oba muži poté v jednom obytném autě u Eisenachu spáchali sebevraždu. Po jejich společnici, 36leté Beatě Z., bylo vyhlášeno pátrání, načež se sama vzdala policii.

ČTĚTE TAKÉ:

U ní byla nalezena pistole značky ČZ ráže 7,65 milimetru, kterou byla spáchána série vražd přistěhovalců. Že jde o pistoli české výroby, poznali vyšetřovatelé už v 90. letech, spolupráce s českými kolegy však s řešením případu nepohnula.

Série vražd drobných podnikatelů z přistěhovaleckých kruhů v Německu mezi roky 2000 a 2006 byla často nazývána "dönerové vraždy" s narážkou na nejčastější předmět podnikání dotyčných v rychlém občerstvení (oběťmi bylo osm Turků a jeden Řek).

Kulka do hlavy za bílého dne

Zločiny spojoval stejný "modus operandi" - výstřel do hlavy uprostřed bílého dne a zmizení pachatelů bez zanechání jakékoli použitelné stopy. Zcela stejná byla vražda 25. dubna 2007 v Heilbronnu, kde byla zavražděna 22letá policistka výstřelem do hlavy na louce, kde se konala místní slavnost. Její 24letý kolega byl těžce zraněn a řadu týdnů zápasil o život.

Služební zbraně obou policistů z Heilbronnu našli vyšetřovatelé v obytném autě u Eisenachu, v němž dva podezřelí spáchali zřejmě sebevraždu. O trojici se přitom už od 90. let vědělo, že má styky s neonacistickými kruhy.

Skupina se pak ale od hlavního proudu v roce 1998 poněkud odpoutala a tím zmizela ze zorného pole vnitřní kontrarozvědky - Úřadu na ochranu ústavy. Teprve později se trojice zase do ohniska vyšetřovatelů dostala.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...