„Tým, který jsme dřív měli, už neexistuje,“ řekla Ždanovová ukrajinskému serveru Apostrof.
Ve Francii, Španělsku a na Ukrajině podle ní zůstalo několik aktivistek, které se čas od času pokoušejí cosi podnikat. Všemu ale chybí „systém a koncepce, jaké existovaly na počátku, kdy jsme každý den, bez volna a prázdnin, pracovaly pro blaho naší myšlenky. To vše skončilo,“ poznamenala aktivistka.
Hnutí Femen v roce 2013 přeneslo své sídlo do Francie, kde ještě působilo dva roky, než podle Ždanovové „vše začalo praskat ve švech a rozpadlo se“. „V současnosti Femen už není organizace, ale styl protestu. Prostě si přivlastňují styl protestu, který jsme vytvářely během existence naší organizace,“ usoudila o nástupkyních.
Hnutí, založené v roce 2008, začínalo protesty, kdy se na veřejných místech náhle zjevovaly do pasu vysvlečené aktivistky s hesly namalovanými na prsou. Tyto akce podnikly také u hlavní moskevské katedrály, u moskevského sídla plynárenského gigantu Gazprom či v jedné volební místnosti během prezidentských voleb.
Hnutí hlásalo boj za práva žen, ale nepovažovalo se za feministické. Aktivistky protestovaly hlavně za svobodu slova, za nezávislost Ukrajiny a proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.
Nahé aktivistky protestovaly v Kyjevě proti Euru |
Sama Ždanovová v roce 2012 protestovala proti návštěvě moskevského patriarchy Kirilla na Ukrajině: na letišti se rozběhla k prelátovi s nápisem „Kill Kirill“ na prsou a křičela na něj „Vypadni!“. V roce 2014 se vysvlékla na svatopetrském náměstí ve Vatikánu, aby předvedla nápis „Bůh je žena“.
V témže roce v pařížském muzeu Grévin s nápisem „Zabijte Putina“ na nahých prsou shodila Putinovu voskovou figurínu na zem a probodla ji dřevěným bodcem. Následně ji Francouzi obvinili z obnažování na veřejnosti, soud ale dokázala přesvědčit o své nevině, poznamenal server BBC.