28. února 2019 16:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hodně lhal, uvedl Trump o Cohenově výpovědi. O vztazích s Ruskem ale prý mluvil pravdu

Michael Cohen před výborem pro dohled a reformu Sněmovny reprezentantů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michael Cohen před výborem pro dohled a reformu Sněmovny reprezentantů. | foto: Reuters

Hanoj/Washington  Někdejší osobní právník amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen během středeční výpovědi v Kongresu USA lhal v mnoha věcech, když ale řekl, že Trumpův štáb s Ruskem během voleb hlavy státu v roce 2016 nespolupracoval, hovořil pravdu. Trump to prohlásil ve čtvrtek v Hanoji na tiskové konferenci po summitu se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.

„Hodně lhal,“ okomentoval Trump středeční výslech ve sněmovním výboru, ve kterém Cohen amerického prezidenta označil za lháře, rasistu a podrazáka, který ke svému prospěchu nutí lhát ostatní. „Bylo ale velmi zajímavé, že v jedné věci nelhal. Řekl, že v té ruské habaďůře žádná spolupráce nebyla,“ dodal.

Cohen, kterého soud poslal na tři roky do vězení za porušení financování volební kampaně, ve středu kongresmanům řekl, že neví o žádném důkazu, který by Trumpa či jeho štáb usvědčoval z volební spolupráce s Moskvou. Prohlásil ale, že Trump vedl v Rusku realitní jednání i po začátku stranických primárek před prezidentskými volbami v roce 2016. 

V roce 2017 přitom Cohen v Kongresu řekl, že jednání o neuskutečněné výstavbě mrakodrapu Trump Tower v Moskvě skončila ještě před primárkami.

Trump středeční jednání označil za falešné a prohlásil, že považuje za neuvěřitelné, když se takovéto zasedání konalo přesně v době, kdy vedl v zámoří významné jednání. „Mohli to udělat o dva dny později, nebo příští týden,“ řekl. Dodal, že i přes náročný program kvůli jednání s Kimem se snažil část výpovědi sledovat.

ČTK