24. září 2016 22:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

François Hollande potvrdil plán na uzavření divoké ‚džungle‘ v Calais

Francouzský prezident François Hollande během tiskové konference | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský prezident François Hollande během tiskové konference | foto: Reuters

PAŘÍŽ Francouzský prezident François Hollande v sobotu potvrdil plán na uzavření uprchlického tábora v Calais zvaného Džungle. Úřady podle něj doufají, že se jim zhruba 9000 migrantů podaří přesunout do různých zařízení pro uprchlíky po celé zemi do několika týdnů.

Hollande během návštěvy uprchlického centra v Tours ve střední Francii řekl, že podmínky v táboře jsou „nepřijatelné“ a „velice těžké“, a to zvlášť pro ty, kteří se sem uchýlili před válkou. Takové tábory podle něj ve Francii nesmějí existovat a země musí ukázat, že je „důstojná, lidská a odpovědná“. Prezident sám navštíví Calais v pondělí, uvedla agentura AP.

Polovina tábora byla zrušena už v březnu, ale jeho populace od té doby vzrostla na dvojnásobek. Plány na uzavření tábora vyvolaly silné protesty mnoha konzervativních a krajně pravicových lokálních politiků, kteří se obávají důsledků pobytu migrantů ve svých městech.

Většina z uprchlíků v Calais neusiluje o azyl ve Francii, ale chce se dostat do Británie. Britové ovšem posilují opatření proti nekontrolovanému překračování Lamanšského průlivu migranty. Nedávno začali stavět v blízkosti tábora zeď podél silnice, která má zabránit pokusům uprchlíků naskakovat na kamiony mířící za kanál.

ČTK