Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mediální bojkot. Hollanda si v Řecku nevšímali

Řecký premiér  Antonis Samaras vítá francouzského prezidenta  Francoise Hollanda  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecký premiér Antonis Samaras vítá francouzského prezidenta Francoise Hollanda | foto: Reuters

ATÉNY  Bez zájmu řeckých sdělovacích prostředků podnikl francouzský prezident François Hollande návštěvu Atén. Mediální bojkot vyvolaný 24hodinovou stávkou novinářů podráždil řeckou vládu, která chtěla využít příležitosti k zlepšení svého obrazu u stále kritičtějšího veřejného mínění.

"Jsem tady v Aténách, abych zmobilizoval francouzské společnosti, aby investovaly v Řecku," prohlásil Hollande na společné tiskové konferenci s řeckým premiérem Antonisem Samarasem. "Je to v zájmu Řecka a stejně tak Francie," dodal.

"Nepřijel jsem prodávat (vojenskou) techniku," podotkl také Hollande kvůli rozšířenému názoru, že za ekonomickým kolapsem Řecka stojí i závazky země při objednávání drahých vojenských strojů z Francie a Německa. "Musíme projevit Řekům solidaritu, poskytnout jim pomoc a především je zahrnout důvěrou, což pomůže obnovit růst," řekl také francouzský prezident.

Vypnutý zvuk
Vystoupení ale převzaly pouze mezinárodní agentury. Řecká státní televize zveřejnila pouze videozáznam z oficiálního vítání Hollandea na letišti a vystoupení na tiskové konferenci, ovšem s vypnutým zvukem. Jen tyto záběry pak hodiny opakovala dokola. Události se nevěnoval ani rozhlas a ve středu nevyjde tisk.

Novináři a ostatní zaměstnanci ve sdělovacích prostředcích stávkují proti pokračujícímu propouštění, snižování mezd a rušení dalších výhod. Žurnalisté soukromých médií si navíc stěžují na to, že svoje mizerné platy dostávají i s několikaměsíčním zpožděním.

Mluvčí řecké vlády Simos Kedikoglu označil načasování stávky za nevhodné. Obvinil novinářské odbory, že se paktují s opoziční Koalicí radikální levice (SYRIZA), která na vládnoucí koalici tvrdě doráží a získává další politické body.

"Vedení novinářských odborů podlehlo obvyklým stranickým cílům a plánu SYRIZA vyvolat výpadek zpravodajství během návštěvy francouzského prezidenta Françoise Hollandea," řekl Kedikoglu v prohlášení. Dodal, že opoziční strana "neváhala poškodit mezinárodní obraz země".

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji bankrotu a muselo požádat o pomoc Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF). Výměnou za to od té doby zavádí masivní výdajové škrty, snižuje důchody a mzdy a opakovaně zvyšuje daně, což sráží ekonomiku dolů a vyvolává protesty lidí.

Přátelská země
V Řecku se pohlíží na Francii na rozdíl od Německa spíše jako na přátelskou zemi, což dokazuje i umírněnější přístup Paříže k jihoevropským zemím, jež se potýkají s krizí. Berlín je naopak ostře kritizován pro svoje nekompromisní vymáhání nepopulárních opatření.

Řecké odbory v posledních letech pořádají jednu stávku za druhou na protest proti tvrdým úsporným opatřením, která vláda zavádí výměnou za mezinárodní finanční pomoc. Nejškodlivější stávky v hromadné dopravě, které se začaly protahovat donekonečna, se vláda rozhodla zastavit pomocí zákona, který je použitelný v mimořádných situacích, jako jsou například přírodní pohromy, a úřadům umožňuje nařídit nástup zaměstnanců do práce. Ve středu čeká zemi další 24hodinová generální stávka.

,

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...