19. února 2013 17:07 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mediální bojkot. Hollanda si v Řecku nevšímali

Řecký premiér  Antonis Samaras vítá francouzského prezidenta  Francoise Hollanda  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecký premiér Antonis Samaras vítá francouzského prezidenta Francoise Hollanda | foto: Reuters

ATÉNY  Bez zájmu řeckých sdělovacích prostředků podnikl francouzský prezident François Hollande návštěvu Atén. Mediální bojkot vyvolaný 24hodinovou stávkou novinářů podráždil řeckou vládu, která chtěla využít příležitosti k zlepšení svého obrazu u stále kritičtějšího veřejného mínění.

"Jsem tady v Aténách, abych zmobilizoval francouzské společnosti, aby investovaly v Řecku," prohlásil Hollande na společné tiskové konferenci s řeckým premiérem Antonisem Samarasem. "Je to v zájmu Řecka a stejně tak Francie," dodal.

"Nepřijel jsem prodávat (vojenskou) techniku," podotkl také Hollande kvůli rozšířenému názoru, že za ekonomickým kolapsem Řecka stojí i závazky země při objednávání drahých vojenských strojů z Francie a Německa. "Musíme projevit Řekům solidaritu, poskytnout jim pomoc a především je zahrnout důvěrou, což pomůže obnovit růst," řekl také francouzský prezident.

Vypnutý zvuk
Vystoupení ale převzaly pouze mezinárodní agentury. Řecká státní televize zveřejnila pouze videozáznam z oficiálního vítání Hollandea na letišti a vystoupení na tiskové konferenci, ovšem s vypnutým zvukem. Jen tyto záběry pak hodiny opakovala dokola. Události se nevěnoval ani rozhlas a ve středu nevyjde tisk.

Novináři a ostatní zaměstnanci ve sdělovacích prostředcích stávkují proti pokračujícímu propouštění, snižování mezd a rušení dalších výhod. Žurnalisté soukromých médií si navíc stěžují na to, že svoje mizerné platy dostávají i s několikaměsíčním zpožděním.

Mluvčí řecké vlády Simos Kedikoglu označil načasování stávky za nevhodné. Obvinil novinářské odbory, že se paktují s opoziční Koalicí radikální levice (SYRIZA), která na vládnoucí koalici tvrdě doráží a získává další politické body.

"Vedení novinářských odborů podlehlo obvyklým stranickým cílům a plánu SYRIZA vyvolat výpadek zpravodajství během návštěvy francouzského prezidenta Françoise Hollandea," řekl Kedikoglu v prohlášení. Dodal, že opoziční strana "neváhala poškodit mezinárodní obraz země".

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji bankrotu a muselo požádat o pomoc Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF). Výměnou za to od té doby zavádí masivní výdajové škrty, snižuje důchody a mzdy a opakovaně zvyšuje daně, což sráží ekonomiku dolů a vyvolává protesty lidí.

Přátelská země
V Řecku se pohlíží na Francii na rozdíl od Německa spíše jako na přátelskou zemi, což dokazuje i umírněnější přístup Paříže k jihoevropským zemím, jež se potýkají s krizí. Berlín je naopak ostře kritizován pro svoje nekompromisní vymáhání nepopulárních opatření.

Řecké odbory v posledních letech pořádají jednu stávku za druhou na protest proti tvrdým úsporným opatřením, která vláda zavádí výměnou za mezinárodní finanční pomoc. Nejškodlivější stávky v hromadné dopravě, které se začaly protahovat donekonečna, se vláda rozhodla zastavit pomocí zákona, který je použitelný v mimořádných situacích, jako jsou například přírodní pohromy, a úřadům umožňuje nařídit nástup zaměstnanců do práce. Ve středu čeká zemi další 24hodinová generální stávka.

ČTK, Lidovky.cz

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.