Středa 27. května 2020svátek má Valdemar 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mediální bojkot. Hollanda si v Řecku nevšímali

Řecký premiér  Antonis Samaras vítá francouzského prezidenta  Francoise Hollanda  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecký premiér Antonis Samaras vítá francouzského prezidenta Francoise Hollanda | foto: Reuters

ATÉNY  Bez zájmu řeckých sdělovacích prostředků podnikl francouzský prezident François Hollande návštěvu Atén. Mediální bojkot vyvolaný 24hodinovou stávkou novinářů podráždil řeckou vládu, která chtěla využít příležitosti k zlepšení svého obrazu u stále kritičtějšího veřejného mínění.

"Jsem tady v Aténách, abych zmobilizoval francouzské společnosti, aby investovaly v Řecku," prohlásil Hollande na společné tiskové konferenci s řeckým premiérem Antonisem Samarasem. "Je to v zájmu Řecka a stejně tak Francie," dodal.

"Nepřijel jsem prodávat (vojenskou) techniku," podotkl také Hollande kvůli rozšířenému názoru, že za ekonomickým kolapsem Řecka stojí i závazky země při objednávání drahých vojenských strojů z Francie a Německa. "Musíme projevit Řekům solidaritu, poskytnout jim pomoc a především je zahrnout důvěrou, což pomůže obnovit růst," řekl také francouzský prezident.

Vypnutý zvuk
Vystoupení ale převzaly pouze mezinárodní agentury. Řecká státní televize zveřejnila pouze videozáznam z oficiálního vítání Hollandea na letišti a vystoupení na tiskové konferenci, ovšem s vypnutým zvukem. Jen tyto záběry pak hodiny opakovala dokola. Události se nevěnoval ani rozhlas a ve středu nevyjde tisk.

Novináři a ostatní zaměstnanci ve sdělovacích prostředcích stávkují proti pokračujícímu propouštění, snižování mezd a rušení dalších výhod. Žurnalisté soukromých médií si navíc stěžují na to, že svoje mizerné platy dostávají i s několikaměsíčním zpožděním.

Mluvčí řecké vlády Simos Kedikoglu označil načasování stávky za nevhodné. Obvinil novinářské odbory, že se paktují s opoziční Koalicí radikální levice (SYRIZA), která na vládnoucí koalici tvrdě doráží a získává další politické body.

"Vedení novinářských odborů podlehlo obvyklým stranickým cílům a plánu SYRIZA vyvolat výpadek zpravodajství během návštěvy francouzského prezidenta Françoise Hollandea," řekl Kedikoglu v prohlášení. Dodal, že opoziční strana "neváhala poškodit mezinárodní obraz země".

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji bankrotu a muselo požádat o pomoc Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF). Výměnou za to od té doby zavádí masivní výdajové škrty, snižuje důchody a mzdy a opakovaně zvyšuje daně, což sráží ekonomiku dolů a vyvolává protesty lidí.

Přátelská země
V Řecku se pohlíží na Francii na rozdíl od Německa spíše jako na přátelskou zemi, což dokazuje i umírněnější přístup Paříže k jihoevropským zemím, jež se potýkají s krizí. Berlín je naopak ostře kritizován pro svoje nekompromisní vymáhání nepopulárních opatření.

Řecké odbory v posledních letech pořádají jednu stávku za druhou na protest proti tvrdým úsporným opatřením, která vláda zavádí výměnou za mezinárodní finanční pomoc. Nejškodlivější stávky v hromadné dopravě, které se začaly protahovat donekonečna, se vláda rozhodla zastavit pomocí zákona, který je použitelný v mimořádných situacích, jako jsou například přírodní pohromy, a úřadům umožňuje nařídit nástup zaměstnanců do práce. Ve středu čeká zemi další 24hodinová generální stávka.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...