Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Hollande schytává za rozhodnutí o romské dívce kritiku zleva i zprava

Svět

  15:03
PAŘÍŽ - Francouzský prezident François Hollande se stal terčem kritiky zleva i zprava kvůli své nabídce, aby se za kontroverzních okolností vyhoštěná romská dívka vrátila do Francie, ovšem sama bez rodiny. Podle dnes zveřejněného průzkumu klesla Hollandeova popularita na nejnižší úroveň od jeho nástupu do funkce.

Francois Hollande foto: Reuters

Hollande v sobotním krátkém televizním vystoupení zasáhl do aféry, která v posledních dnech dominuje francouzské politické scéně.

Policisté vytáhli 9. října patnáctiletou Leonardu Debraniovou před zraky šokovaných učitelů a spolužáků při školním výletě z autobusu. Ještě téhož dne byla dopravena se zbytkem rodiny, které byla zamítnuta žádost o azyl, do Kosovské Mitrovice.

Hollande v sobotu prohlásil, že policisté v celé záležitosti postupovali podle zákona. Navrhl ovšem Leonardě, že se může vrátit do Francie a dokončit školu. Musí to však udělat sama, bez sourozenců a rodičů. Dívka to ihned odmítla.

ČTĚTE TAKÉ:

Jeho zásah snažící se kombinovat přísný postup vůči nezákonným přistěhovalcům s ohledem na stoupence vstřícnější politiky se ale setkal s rozhořčeným odmítnutím. "Co si o tom myslí 80 procent Francouzů?" zeptal se v televizním rozhovoru centristický politik François Bayrou.

"Myslí si, že stát ztratil směr. Rozhodne se nějakým způsobem a potom o minutu později udělá přesný opak," řekl Bayrou.

Pravicový Svaz pro lidové hnutí (UMP) kritizoval Hollandea, že se nabídkou na návrat Leonardy snaží jen vycházet vstříc členům své Socialistické strany. Nicméně i šéf socialistů Harlem Désir řekl, že Leonarda by se měla do Francie vrátit i se svými sourozenci a s matkou. "Budu o tom mluvit s prezidentem i členy vlády," řekl Désir.

Vážná politická a morální chyba

Podle komunistické strany udělal Hollande "vážnou politickou a morální chybu". Jeden z vedoucích představitelů UMP François Fillon prohlásil, že Hollande "zaujal nejasný postoj vůči nezákonnému přistěhovalectví a současně odsoudil mladou dívku k tomu, aby se rozhodovala mezi Francií a rodinou".

Průzkum, který dnes zveřejnil nedělník Journal du dimanche, ukázal, že s Hollandem je spokojeno jen 23 procent Francouzů. To je nejméně od jeho loňského nástupu do funkce a méně, než činily nejhorší výsledky jeho předchůdce Nicolase Sarkozyho.

Naopak ministr vnitra Manuel Valls, který prosazuje ostrý postup při vystěhovávání nezákonných přistěhovalců a likvidaci romských tábořišť, má největší podporu z členů socialistické vlády. Je s ním spokojeno 61 procent dotázaných.

ČTĚTE TAKÉ:

"Zákon musí být naplněn a tato rodina se nesmí vrátit do Francie," řekl Valls v rozhovoru, který dnes otiskl Journal du Dimanche.

Proti vyhoštění jsou studenti

Valls na sebe v poslední době upozornil vyhraněnými výroky, například tvrzením, že jen málo Romů je schopno se integrovat do francouzské společnosti. Valls přitvrdil v rétorice v době, kdy získává na popularitě protiimigrantská Národní fronta.

Demonstrace francouzských středoškoláků

Rodina Dibraniových přišla do Francie před pěti lety. V žádosti o azyl, otec Resat Dibrani uvedl, že jsou v Kosovu diskriminováni. Posléze se ukázalo, že z Kosova je jen on, zatímco děti se narodily již v Itálii, kam Dibrani odešel.

Nejmladší dítě se narodilo ve Francii. Dibrani vysvětloval, že s rodinou odešel z Itálie do Francie, protože si myslel, že tam bude mít rodina větší šanci na získání azylu.

S důrazným Vallsovým postupem souhlasí většina Francouzů. Podle průzkumu zveřejněného v sobotu je 65 procent Francouzů proti tomu, aby bylo vyhoštění Dibraniových zrušeno. Naopak francouzští studenti na podporu deportované dívky v pátek vyšli do ulic Paříže a požadovali Vallsovu demisi.

Autoři: ,