13. června 2012 12:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hollandovo domácí drama. Partnerka bojkotuje expřítelkyni

Francois Hollande s partnerkou Valérií. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francois Hollande s partnerkou Valérií. | foto: Reuters

PAŘÍŽ/PRAHA Ve Francii jejich komplikované vztahy označují za válku růží. První dáma Valérie Trierweilerová opět dala najevo svou nevraživost vůči Ségolene Royalové, expřítelkyni prezidenta Francoise Hollanda.

Trierweilerová otevřeně podpořila soupeře Royalové v nedělních parlamentních volbách.

Royalová je přitom stejně jako Hollande členkou Socialistické strany (PS) a už dříve získala prezidentovu podporu.

Valérie se ve svém vyjádření na Twitteru postavila za odpadlíka od PS Oliviera Falorniho. Ten v prvním kole voleb skončil ve svém okrsku druhý s 28,9 procenta hlasů, zvítězila Royalová s 32 procenty. Druhé kolo hlasování se uskuteční v neděli. "Valérie to udělala ze slepé žárlivosti," tvrdí zdroj z jejího okolí. Hlava státu tak díky ní zažívá politické i soukromé psychodrama, dodávají komentátoři.

Ségolene Royalová

Ségolene Royalová

Pravicový Svaz pro lidové hnutí bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho to okomentoval slovy, že po tomto je Hollandovo prezidentství fakticky mrtvé. "Od teď to bude Dallas (americká soap opera - pozn. red.) v Elysejském paláci," prohlásil Geoffrey Didier.

Jen pár hodin předtím, než Trierweilerová podpořila Falorniho, přitom Royalová v televizním rozhovoru prohlásila, že už ji do druhého kola písemně podpořil prezident Hollande. V případě, že v neděli zvítězí, je pravděpodobné, že z Royalové se stane předsedkyně Národního shromáždění a tedy nejmocnější žena v zemi.

ČTĚTE TAKÉ:

Hollande žil s Royalovou přes 30 let a mají spolu čtyři děti. Rozešli se v červnu 2007, měsíc po neúspěchu Royalové v prezidentských volbách. Od téhož roku žije Hollande s novinářkou Trierweilerovou. S ani jednou ženou se neoženil.

Dvě tygřice

O žárlivosti Valérie na Ségolene se ví. Když Hollande Royalovou v předvolební kampani před médii políbil na tvář, Trierweilerová mu okamžitě přikázala, ať jí políbí na rty, což on poslušně udělal. "Mezi oběma ženami je velká žárlivost. Jsou jako dvě tygřice," popisuje editor listu Le Journal du Dimanche. Podle něj navíc Royalová bude v pravidelném kontaktu s Hollandem, čemuž chce Trierweilerová za každou cenu zabránit. 

"Jsem z toho v šoku. Čekali jsme, že budeme řešit vládní krize a místo toho tu máme vztahové," řekl deníku Le Monde jeden z Hollandových poradců. Prezidentovo vyjádření se získat nepodařilo.

Lidovky.cz, mtrMiluše Trefancová

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!