Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Holocaust je fakt, ale Hitler o něm nevěděl, prohlásil David Irving

David Irving | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Irving | foto: ČTK

VARŠAVA Podle kontroverzního britského historika Davida Irvinga, který ve středu zakončí několikadenní návštěvu v Polsku, je holocaust historickým faktem. Během neveřejné přednášky, na kterou se ale dostal novinář deníku Rzeczpospolita, se zamýšlel nad tím, proč zrovna Židé "vyvolávali nenávist svého okolí všude, kde se objevili".

"Třeba je to následek něčeho, co sami Židé dělali nebo nedělali?", položil Irving otázku na přednášce, jejíž některé části dnes Rzeczpospolita zveřejnila. Zopakoval v ní svou tezi, že nacistický diktátor Adolf Hitler o holokaustu nevěděl a že systematické masové vyvražďování evropských Židů za jeho zády plánoval velitel jednotek SS Heinrich Himmler. Nicméně Hitler za to podle Irvinga nese odpovědnost z titulu hlavy státu.

Irving byl za své teze zpochybňující počet obětí holokaustu nebo existenci plynových komor několikrát odsouzen. "Vysloužil" si rovněž zákaz vstupu na území některých států, přestože se brání obvinění, že je popíračem holokaustu. Ten byl podle něho "strašným zločinem". "Velkým holokaustem" podle něho byla celá druhá světová válka, protože během ní trpěly všechny národy. Ve svých knížkách se prý jen snaží vysvětlit, jak to bylo možné.

Čtěte také:

Irving si na přednášce stěžoval, že se ho novináři snaží zničit. "Neposlouchají to, co skutečně chci říct, a opakují pomluvy, které slyšeli," řekl o zástupcích médií, kteří se podle něho řídí "stádním instinktem".

Proti příjezdu Irvinga do Polska, po kterém cestoval se skupinkou turistů, protestovaly židovské organizace a skupiny bojující proti antisemitismu a xenofobii. Těsně před svým příjezdem Irving pobouřil veřejnost výrokem, že Poláci udělali z někdejšího nacistického vyhlazovacího tábora Osvětimi "továrnu na peníze". Na tomto místě během druhé světové války zahynulo 1,1 milionu Židů.

V tiskové zprávě z minulého pátku Irving v souvislosti s údajným očerňováním jeho jména v Polsku napsal, že "nacisté také používali násilí, lži a zatýkání, aby umlčeli své oponenty". Na adresu svých kritiků uvedl, že "Hitler by byl pyšný na tyto malé nacisty objevující se všude v Polsku".

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!
SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!

Mrazivých večerů přibývá a s nimi i touha zachumlat se do něčeho hřejivého. Souprava NOEL vám toto splní a navíc je v opravdu rozkošném zimním...